Świat

Duch w maszynie

Mesut Özil: piłkarz spoza futbolowego systemu

Ślubna fotografia Amine Gülşe i Mesuta Özila z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Próżność czy wyjątkowa naiwność? Ślubna fotografia Amine Gülşe i Mesuta Özila z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Próżność czy wyjątkowa naiwność? Pool Presidential Press Service/AP / EAST NEWS
Jeden z najlepszych piłkarzy ostatniej dekady Mesut Özil nie mieści się już w korporacyjnym ładzie futbolu. Sportowo i moralnie.
Mesut Özil, tak jak wiele organizacji praw człowieka, alarmuje o prześladowaniu Ujgurów w prowincji Sinciang na zachodzie Chin.Guillaume Payen/SOPA Images/LightRocket/Getty Images Mesut Özil, tak jak wiele organizacji praw człowieka, alarmuje o prześladowaniu Ujgurów w prowincji Sinciang na zachodzie Chin.

Mesut Özil to smutna historia współczesnego sportu. Prawdopodobnie jeden z najpiękniej grających pomocników ostatniej dekady znika w oczach. Niechciany we własnym klubie, wygwizdywany przez kibiców. Niepoprawny indywidualista. Ospałe zwody i szalone, zaprzeczające prawom fizyki podania, które są wizytówką Özila, nie pasują do coraz bardziej usystematyzowanej gry. Na boisku jest jak duch wśród maszyn.

Matematyczna analiza sportowych danych, świetnie opowiedziana w filmie Bennetta Millera „Moneyball” z 2011 r.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Duch w maszynie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021