Świat

Armia w kitlach

KUBA: Lekarze – towar eksportowy

Dziś kubańscy lekarze pracują w ponad 60 krajach i są bodaj najlepszym towarem eksportowym. Na fot. Hawana, lekarze oczekujący na przydział. Dziś kubańscy lekarze pracują w ponad 60 krajach i są bodaj najlepszym towarem eksportowym. Na fot. Hawana, lekarze oczekujący na przydział. Jose Goitia/The New York Times/Redux / EAST NEWS
Boliwia jest już czwartym krajem w ciągu roku, który wyrzucił kubańskich lekarzy. To poważny cios dla jednego z najlepszych programów humanitarnych na świecie, który równocześnie podtrzymuje przy życiu komunistyczny reżim na wyspie.
Nowa, tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Áñez, zastąpiła lewicowego Evo Moralesa.Aizar Raldes/AFP/EAST NEWS Nowa, tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Áñez, zastąpiła lewicowego Evo Moralesa.

W świecie hiszpańskojęzycznym ludzie dają sobie prezenty nie w wigilię Bożego Narodzenia, tylko w Święto Trzech Króli – to przecież wtedy mały Jezus otrzymał dary. Dla 33-letniego Boliwijczyka Carlosa de la Rochy w tym roku nie był to jednak szczęśliwy dzień – na Trzech Króli dostał miejsce w areszcie i akt oskarżenia m.in. o defraudację środków publicznych.

Chodzi o 700 tys. bolivianos (300 tys. zł), które jego podwładni w listopadzie wypłacili z banku w La Paz. W kraju trwały wówczas zamieszki po wyborach prezydenckich, które miały zostać sfałszowane przez prezydenta Evo Moralesa – najpierw demonstracje organizowali jego przeciwnicy, a gdy 12 listopada wojsko zmusiło go do opuszczenia kraju, z mundurowymi zaczęli się na ulicach ścierać zwolennicy obalonej głowy państwa.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Armia w kitlach"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Nie chcą naszego mięsa

Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.

Joanna Solska
29.01.2020