Świat

Armia w kitlach

KUBA: Lekarze – towar eksportowy

Dziś kubańscy lekarze pracują w ponad 60 krajach i są bodaj najlepszym towarem eksportowym. Na fot. Hawana, lekarze oczekujący na przydział. Dziś kubańscy lekarze pracują w ponad 60 krajach i są bodaj najlepszym towarem eksportowym. Na fot. Hawana, lekarze oczekujący na przydział. Jose Goitia/The New York Times/Redux / EAST NEWS
Boliwia jest już czwartym krajem w ciągu roku, który wyrzucił kubańskich lekarzy. To poważny cios dla jednego z najlepszych programów humanitarnych na świecie, który równocześnie podtrzymuje przy życiu komunistyczny reżim na wyspie.
Nowa, tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Áñez, zastąpiła lewicowego Evo Moralesa.Aizar Raldes/AFP/EAST NEWS Nowa, tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Áñez, zastąpiła lewicowego Evo Moralesa.

W świecie hiszpańskojęzycznym ludzie dają sobie prezenty nie w wigilię Bożego Narodzenia, tylko w Święto Trzech Króli – to przecież wtedy mały Jezus otrzymał dary. Dla 33-letniego Boliwijczyka Carlosa de la Rochy w tym roku nie był to jednak szczęśliwy dzień – na Trzech Króli dostał miejsce w areszcie i akt oskarżenia m.in. o defraudację środków publicznych.

Chodzi o 700 tys. bolivianos (300 tys. zł), które jego podwładni w listopadzie wypłacili z banku w La Paz. W kraju trwały wówczas zamieszki po wyborach prezydenckich, które miały zostać sfałszowane przez prezydenta Evo Moralesa – najpierw demonstracje organizowali jego przeciwnicy, a gdy 12 listopada wojsko zmusiło go do opuszczenia kraju, z mundurowymi zaczęli się na ulicach ścierać zwolennicy obalonej głowy państwa.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Armia w kitlach"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021