Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Armia w kitlach

KUBA: Lekarze – towar eksportowy

Dziś kubańscy lekarze pracują w ponad 60 krajach i są bodaj najlepszym towarem eksportowym. Na fot. Hawana, lekarze oczekujący na przydział. Dziś kubańscy lekarze pracują w ponad 60 krajach i są bodaj najlepszym towarem eksportowym. Na fot. Hawana, lekarze oczekujący na przydział. Jose Goitia/The New York Times/Redux / EAST NEWS
Boliwia jest już czwartym krajem w ciągu roku, który wyrzucił kubańskich lekarzy. To poważny cios dla jednego z najlepszych programów humanitarnych na świecie, który równocześnie podtrzymuje przy życiu komunistyczny reżim na wyspie.
Nowa, tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Áñez, zastąpiła lewicowego Evo Moralesa.Aizar Raldes/AFP/EAST NEWS Nowa, tymczasowa prezydent Boliwii Jeanine Áñez, zastąpiła lewicowego Evo Moralesa.

W świecie hiszpańskojęzycznym ludzie dają sobie prezenty nie w wigilię Bożego Narodzenia, tylko w Święto Trzech Króli – to przecież wtedy mały Jezus otrzymał dary. Dla 33-letniego Boliwijczyka Carlosa de la Rochy w tym roku nie był to jednak szczęśliwy dzień – na Trzech Króli dostał miejsce w areszcie i akt oskarżenia m.in. o defraudację środków publicznych.

Chodzi o 700 tys. bolivianos (300 tys. zł), które jego podwładni w listopadzie wypłacili z banku w La Paz. W kraju trwały wówczas zamieszki po wyborach prezydenckich, które miały zostać sfałszowane przez prezydenta Evo Moralesa – najpierw demonstracje organizowali jego przeciwnicy, a gdy 12 listopada wojsko zmusiło go do opuszczenia kraju, z mundurowymi zaczęli się na ulicach ścierać zwolennicy obalonej głowy państwa.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Armia w kitlach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >