Świat

Ruchy po wyjściu

Unia po brexicie

Na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jedne państwa zyskują, inne tracą. Na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jedne państwa zyskują, inne tracą. Ulrich Baumgarten / Getty Images
Brexit na trzy lata zamroził konflikty w Unii Europejskiej. Teraz, już bez Brytyjczyków, Kontynent bierze się za siebie.
Postulat poluzowania zasad pomocy publicznej i przyspieszenia prac nad reformą trafił już do Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za sprawy cyfrowe.Johanna Geron/Reuters/Forum Postulat poluzowania zasad pomocy publicznej i przyspieszenia prac nad reformą trafił już do Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za sprawy cyfrowe.

Na papierze duzi stali się jeszcze więksi. Jeśli chodzi o siłę głosu w Radzie Europejskiej, najwięcej na brexicie skorzystała Polska – 28 proc. więcej mocy. Potem Hiszpania – 23 proc. Dalej Francja i Niemcy: odpowiednio 18 i 17 proc. Najwięcej stracili mali, jak Słowacja, Węgry czy Portugalia. Ale mimo liczb najbardziej zyskały Paryż i Berlin, bo nie ma już Londynu, który współtworzył trójnóg rządzący w Brukseli.

Czy z tego wyłoni się nowa Unia? I który scenariusz na przyszłość jest w interesie Polski?

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Ruchy po wyjściu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021