Świat

Premier z ogłoszenia

SŁOWACJA: Igor Matovič – nowy nieznany premier

Igor Matovič – nowy premier Słowacji. Igor Matovič – nowy premier Słowacji. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket / Getty Images
Nowy szef słowackiego rządu Igor Matovič to populista, który nie lubi Trumpa, i katolik, któremu nie przeszkadza aborcja.
Matovič jest zwolennikiem demokracji bezpośredniej, choć rozumie ją w specyficzny sposób.David W. Cerny/Reuters/Forum Matovič jest zwolennikiem demokracji bezpośredniej, choć rozumie ją w specyficzny sposób.

Ekscentryczna jest już sama nazwa partii Igora Matoviča – Zwykli Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO). 29 lutego zdobyła ona w wyborach 53 mandaty w 150-osobowej Słowackiej Radzie Narodowej. Teraz trwa więc montowanie koalicji. Ale 47-letni Matovič odebrał już z rąk prezydentki Zuzany Čaputovej nominację na premiera. Zakrawa to na cud – jeszcze w grudniu jego partia miała 6–8 proc. poparcia. Nie ma jednak mowy o cudzie. Słowacy od dwóch lat przeżywają głęboki kryzys, ludzie chcą nowych twarzy.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Premier z ogłoszenia"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021