Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Premier z ogłoszenia

SŁOWACJA: Igor Matovič – nowy nieznany premier

Igor Matovič – nowy premier Słowacji. Igor Matovič – nowy premier Słowacji. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket / Getty Images
Nowy szef słowackiego rządu Igor Matovič to populista, który nie lubi Trumpa, i katolik, któremu nie przeszkadza aborcja.
Matovič jest zwolennikiem demokracji bezpośredniej, choć rozumie ją w specyficzny sposób.David W. Cerny/Reuters/Forum Matovič jest zwolennikiem demokracji bezpośredniej, choć rozumie ją w specyficzny sposób.

Ekscentryczna jest już sama nazwa partii Igora Matoviča – Zwykli Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO). 29 lutego zdobyła ona w wyborach 53 mandaty w 150-osobowej Słowackiej Radzie Narodowej. Teraz trwa więc montowanie koalicji. Ale 47-letni Matovič odebrał już z rąk prezydentki Zuzany Čaputovej nominację na premiera. Zakrawa to na cud – jeszcze w grudniu jego partia miała 6–8 proc. poparcia. Nie ma jednak mowy o cudzie. Słowacy od dwóch lat przeżywają głęboki kryzys, ludzie chcą nowych twarzy. Najpierw pojawiła się wspomniana Čaputová, teraz – zupełnie inny, ale też w pewien sposób świeży Matovič.

Wybory parlamentarne zakończyły polityczną erę Roberta Fico – człowieka, który na 12 lat zdominował słowacką politykę. Poza wieloma lepszymi czy gorszymi decyzjami doprowadził korupcję w kraju do poziomu systemowego. Dziennikarze krytykowali go za to, ale Fico konsekwentnie oskarżenia ignorował, a dziennikarzy wulgarnie rugał. Po latach takich standardów człowiek z jego otoczenia – sąsiad i szemrany biznesmen Marián Kočner – zamówił płatnych zabójców. Z ich ręki dwa lata temu zginął dziennikarz śledczy Jan Kuciak oraz – jako przypadkowa ofiara – jego narzeczona Martína Kušnirová. Tematem numer jeden kampanii było więc ukaranie sprawców (od grudnia trwa ich proces) oraz walka z korupcją.

Jak się wydawało, największą słabością opozycji w kampanii było jej rozdrobnienie na 6–8 partii. Na tym tle Fico ze swoimi 15–18 proc. w sondażach wydawał się mocarzem. W dodatku partie opozycji są ideowo nieokreślone, zbudowane na popularności liderów. Ostatecznie to jednak wystarczyło i szerzej nieznany Igor Matovič pokonał wielkiego Fico. – On jest populistą i geniuszem politycznego marketingu – mówi o nowym premierze słowacki pisarz polityczny i publicysta Milan Martin Szimeczka.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Premier z ogłoszenia"
Reklama