Świat

Wolna Helwecja

SZWAJCARIA: Sposoby na populizm

Anty-imigrancki plakat SVP na ulicach Zurychu, 2019 r. Anty-imigrancki plakat SVP na ulicach Zurychu, 2019 r. Arnd Wiegmann/Reuters / Forum
Szwajcarskie stowarzyszenie Operation Libero pokazuje, jak liberałowie mogą pokonać populistów ich własną bronią. I zachować cnotę.
Ta para czeka na zawarcie małżeństwa – jedna z kampanii społecznych Operacji Libero.materiały prasowe Ta para czeka na zawarcie małżeństwa – jedna z kampanii społecznych Operacji Libero.

Za dwa miesiące, 17 maja, Szwajcarzy zdecydują – tradycyjnie w referendum – o relacjach z Unią Europejską. Chodzi o inicjatywę, która ma radykalnie ograniczyć imigrację do Szwajcarii. Jej autorem jest największa w kraju, prawicowo-populistyczna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP). Pozytywny wynik głosowania będzie oznaczał de facto wyjście Szwajcarii ze strefy Schengen. To jednak nie wszystko. Inicjatywa zakłada też faworyzowanie obywateli Szwajcarii na rynku pracy. Jeżeli Szwajcarzy zagłosują „za”, Bruksela ma prawo anulować wszystkie bilateralne umowy z Bernem.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Wolna Helwecja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021