Świat

Opowieści z przedmurza

GRECJA: Szturm uchodźców widziany z bliska

Dramatycznie przeciążony obóz dla uchodźców pod wsią Moria niedaleko Mytileny, stolicy Lesbos. Dramatycznie przeciążony obóz dla uchodźców pod wsią Moria niedaleko Mytileny, stolicy Lesbos. Guy Smallman / Getty Images
Wielkie wydarzenia, oglądane z bliska, robią najczęściej mniejsze wrażenie niż po specjalistycznym obrobieniu przez media. Trochę tak jest ze szturmem granicy grecko-tureckiej. Ludzka krzywda spowszedniała.
Starcie migrantów z grecką policją w Mytilenie.Panagiotis Balaskas/AP/EAST NEWS Starcie migrantów z grecką policją w Mytilenie.

Greckie wioski na trójstyku granic Bułgarii i Turcji nie odróżniają się specjalnie od tych po jednej czy drugiej stronie. Klockowate domy, często z glinianej cegły, kryte brązowawą dachówką. Po greckiej stronie są tylko czasem pomalowane na biało. Jednak śródziemnomorskość zobowiązuje. No i wszędzie wiszą greckie flagi. Poza tym to samo. Zapuszczone podwórza, zapyziałe sklepiki, nierówne i pozarastane szosy. Grecka prowincja Euros, granica Unii Europejskiej. Pograniczna prowincja o symbolicznej nazwie, która od czasu, gdy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan skłamał migrantom tkwiącym w tureckich obozach tymczasowych, że „granice UE są otwarte”, robi w mediach za kolejne przedmurze Europy.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowieści z przedmurza"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chłopcy 30+, czyli faceci jak dzieci

Psychologowie alarmują: to już epidemia. Pokolenie 20-, 30-, a nawet 40-latków nie chce dorosnąć.

Agnieszka Sowa
12.07.2016