Świat

Fioletowa rewolucja

HISZPANIA: Feministyczna rewolucja

Hiszpankom udało się dużo więcej niż spektakularne demonstracje. Feministyczne postulaty stały się częścią codziennego życia. Hiszpankom udało się dużo więcej niż spektakularne demonstracje. Feministyczne postulaty stały się częścią codziennego życia. Susana Vera/Reuters / Forum
W Hiszpanii doszło do feministycznego przewrotu. Zaczęło się od brutalnego gwałtu w Pampelunie w 2016 r.
Wicepremierka Carmen Calvo na manifestacji 8 marca w Madrycie.Rodrigo Jimenez/EFE/Forum Wicepremierka Carmen Calvo na manifestacji 8 marca w Madrycie.

Hiszpania kolejny raz zabarwiła się na fioletowo. Fioletowe były cienie na powiekach, rysunki na policzkach i chustki zawiązane na włosach. „Nie jesteśmy tu wszystkie, brakuje zamordowanych”, „Dość patriarchalnej przemocy” – skandowały na ulicach 8 marca Hiszpanki ubrane w feministyczne barwy. W tym roku wyszło ich na ulice kilkaset tysięcy. Sporo, choć mniej niż w poprzednich latach, kiedy w strajku kobiet wzięło udział rekordowe 5–6 mln osób. To widoczny dowód na to, że Hiszpania jest dziś jednym z najbardziej zmobilizowanych feministycznie krajów świata.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Fioletowa rewolucja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wyrzucona ze szkoły za poglądy. Gdzie się podziało katolickie miłosierdzie?

17-letnią działaczkę Młodej Lewicy relegowano tuż przed klasyfikacją, dzień po wezwaniu na przesłuchanie w sprawie rzekomej organizacji Strajków Kobiet. Jak ma zaliczyć rok szkolny – dyrekcja nie raczyła poinformować.

Mateusz Witczak
05.05.2021