Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Mistrzowie zapasów

Narodowa specjalność Szwajcarów: zapasy

Szwajcarski system gromadzenia zapasów działa jakby w drugim planie, na zasadzie głębokiego państwa – omijają go bieżące spory polityczne. Szwajcarski system gromadzenia zapasów działa jakby w drugim planie, na zasadzie głębokiego państwa – omijają go bieżące spory polityczne. Getty Images
Gromadzenie rezerw żywności i leków na wszelki wypadek to część szwajcarskiej kultury obywatelskiej. Jak znalazł na czasy pandemii.
Samowystarczalność jest integralną częścią szwajcarskiej historii i polityki gospodarczej.PantherMedia Samowystarczalność jest integralną częścią szwajcarskiej historii i polityki gospodarczej.

Szwajcaria to jeden z krajów najmocniej dotkniętych koronawirusem. Wielu Szwajcarów w pierwszym odruchu ruszyło na zakupy kompulsywne. Czyli kupowali co popadnie i na zapas. Po wstępnej sklepowej zapaści wszystko jednak wróciło do normy, półki znów są pełne. Nic dziwnego, Szwajcaria ma jedną z największych strategicznych rezerw żywności i leków na świecie. A gromadzenie zapasów ma we krwi.

Konsumencka czysto ludzka panika dotknęła Szwajcarię już w pierwszej połowie marca. Lokalny Facebook zapełnił się od pytań w stylu: „Brakuje drożdży, nie ma mleka”, „Gdzie jest mąka?”, „Czy wszyscy pieką chleb?”. Rzeczywiście, braki na półkach z makaronami czy konserwami były zauważalne, a papier toaletowy tradycyjnie stał się towarem deficytowym. Mieszkańcy się zaniepokoili, a media zaczęły zadawać pytania.

„Nie ma powodów do paniki” – powtarzał Werner Meier, przewodniczący Federalnego Urzędu ds. Krajowego Zaopatrzenia. Zapewnił, że jedynym wyzwaniem jest logistyka. Ale o to też nie należy się martwić, bo „uwarunkowania historyczne i geograficzne Szwajcarii pomogły wypracować strategiczne myślenie o łańcuchu dostaw”. Szwajcarska Federacja Handlu Detalicznego wykupiła nawet całostronicową reklamę w lokalnej prasie, w której apeluje o rozsądne zakupy, tak aby nie utrudniać innym nabycia potrzebnych artykułów. I przekonuje, że leków i żywności nie zabraknie.

To miła odmiana po dotychczasowej opieszałości władz, czego wyrazem była znacznie spóźniona decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego i zamknięciu szkół, restauracji czy centrów handlowych. W obliczu skokowego wzrostu zapotrzebowania na żywność magazyny wysyłają do sklepów co najmniej o 30 proc. więcej towarów, niż jest w zamówieniu, tak by uniknąć efektu pustych półek.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Mistrzowie zapasów"
Reklama