Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Mistrzowie zapasów

SZWAJCARIA: Narodowa specjalność: zapasy

Szwajcarski system gromadzenia zapasów działa jakby w drugim planie, na zasadzie głębokiego państwa – omijają go bieżące spory polityczne. Szwajcarski system gromadzenia zapasów działa jakby w drugim planie, na zasadzie głębokiego państwa – omijają go bieżące spory polityczne. Getty Images
Gromadzenie rezerw żywności i leków na wszelki wypadek to część szwajcarskiej kultury obywatelskiej. Jak znalazł na czasy pandemii.
Samowystarczalność jest integralną częścią szwajcarskiej historii i polityki gospodarczej.PantherMedia Samowystarczalność jest integralną częścią szwajcarskiej historii i polityki gospodarczej.

Szwajcaria to jeden z krajów najmocniej dotkniętych koronawirusem. Wielu Szwajcarów w pierwszym odruchu ruszyło na zakupy kompulsywne. Czyli kupowali co popadnie i na zapas. Po wstępnej sklepowej zapaści wszystko jednak wróciło do normy, półki znów są pełne. Nic dziwnego, Szwajcaria ma jedną z największych strategicznych rezerw żywności i leków na świecie. A gromadzenie zapasów ma we krwi.

Konsumencka czysto ludzka panika dotknęła Szwajcarię już w pierwszej połowie marca. Lokalny Facebook zapełnił się od pytań w stylu: „Brakuje drożdży, nie ma mleka”, „Gdzie jest mąka?

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Mistrzowie zapasów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021