Świat

Jeszcze Italia nie zginęła

Patriotyzm w zarazie

Rzym, 25 kwietnia Rzym, 25 kwietnia Photoshot / PAP
We Włoszech huśtawka nastrojów: od podniosłych balkonowych uczuć, że damy radę i uratujemy honor, po zmęczone rozgoryczenie, poczucie opuszczenia i lekceważenia przez sąsiadów. Z tej mieszanki powstaje nowe i nieoczywiste poczucie wspólnoty.
Spór o to, czy we Włoszech w rzeczywistości biedne południe pozwala na rozwój północy, czy też jest odwrotnie, trwa już kilka dziesięcioleci. Na fot. Burano – wyspa w Lagunie Weneckiej.Giacomo Cosua/NurPhoto/Getty Images Spór o to, czy we Włoszech w rzeczywistości biedne południe pozwala na rozwój północy, czy też jest odwrotnie, trwa już kilka dziesięcioleci. Na fot. Burano – wyspa w Lagunie Weneckiej.

„Niezdolni do stworzenia jednolitego, solidarnego narodu, Włosi od zawsze stanowią tylko ludzką zbieraninę”, a Italia to „konglomerat gmin, które nie stanowią żadnej ojczyzny” – napisał niedawno redaktor naczelny prawicowego dziennika „Libero” Vittorio Feltri.

Czy jednak w czasach pandemii takim stwierdzeniom nie usiłują zaprzeczyć sami Włosi? Na początku marca, kiedy w Lombardii i Wenecji Euganejskiej w zastraszającym tempie rosła liczba chorych na COVID-19, w oknach i na balkonach całej Italii pojawiły się trójkolorowe flagi i tęczowe banery z napisem „Tutto andrà bene” (Wszystko będzie dobrze).

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeszcze Italia nie zginęła"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021