Świat

Rebelia na zamówienie

USA: Inspirowana rebelia covidowa

Protest Koalicji Konserwatywnej Michigan – nawołuje do zakończenia lockdownu, nawiązując do wezwań Trumpa, by „uwalniać” kolejne stany. Protest Koalicji Konserwatywnej Michigan – nawołuje do zakończenia lockdownu, nawiązując do wezwań Trumpa, by „uwalniać” kolejne stany. Jeffrey Sauger/EPA / PAP
Amerykanie protestują przeciwko pandemicznym ograniczeniom. Pojawiły się podejrzenia, że inspiruje ich sam Donald Trump.
Przez Amerykę przeszły protesty przeciwko ograniczaniu życia gospodarczego i innym zakazom związanym z pandemią.Mark Peterson/Redux/EAST NEWS Przez Amerykę przeszły protesty przeciwko ograniczaniu życia gospodarczego i innym zakazom związanym z pandemią.

Mark Twain powiedział, że historia wprawdzie się nie powtarza, ale się rymuje. Wielka Depresja lat 30. zmiotła większość zachodnich demokracji i dała początek faszyzmowi, a następnie II wojnie światowej. Kryzys finansowy 2008 r. wywołał falę populizmu, która doprowadziła m.in. do brexitu i wyboru Donalda Trumpa na prezydenta. Obecny kryzys gospodarczy zapowiada się na większy niż poprzednie. W USA w miesiąc pracę straciło 26 mln ludzi. Czy ta depresja zrymuje się z poprzednimi i przyniesie nową falę populizmu?

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Rebelia na zamówienie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021