Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Europa Jeffersona

UE: Przełomowy Fundusz Pomocowy?

Propozycja Merkel i Macrona łamie tabu wspólnego zadłużania się i z punktu widzenia zwolenników głębszej integracji może być jej Hamiltonowskim momentem. Propozycja Merkel i Macrona łamie tabu wspólnego zadłużania się i z punktu widzenia zwolenników głębszej integracji może być jej Hamiltonowskim momentem. PantherMedia
Niemcy są gotowi być żyrantem pożyczki wartej pół biliona euro, aby wszystko w Unii Europejskiej zostało po staremu.
„Przełom” – to słowo najczęściej pada z ust entuzjastów unijnego projektu.Getty Images „Przełom” – to słowo najczęściej pada z ust entuzjastów unijnego projektu.

Unia jest w kryzysie, pandemia tylko go spotęgowała. Zaczęło się w połowie marca od zamykania granic i zawieszenia układu z Schengen, bez unijnego porozumienia w tej sprawie. Niedługo później rozpoczęły się krajowe lockdowny – również nieskoordynowane na poziomie unijnym: gospodarki państw członkowskich (poza Szwecją) w zasadzie stanęły. Kryzys od początku był asymetryczny: znacznie bardziej dotknął medycznie, a w ślad za tym gospodarczo, kraje Południa, przede wszystkim Włochy i Hiszpanię.

Polityka 22.2020 (3263) z dnia 26.05.2020; Świat; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Europa Jeffersona"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022