Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Łajno na garniturze

FRANCJA: Koniec kuźni elit

Rocznik 2004 absolwentów ENA z dzisiejszym prezydentem Emmanuelem Macronem i jego sześcioma bliskimi kolegami, rówieśnikami, z których każdy dziś zajmuje wysokie stanowisko w wielkich koncernach, bankowości i dyplomacji. Rocznik 2004 absolwentów ENA z dzisiejszym prezydentem Emmanuelem Macronem i jego sześcioma bliskimi kolegami, rówieśnikami, z których każdy dziś zajmuje wysokie stanowisko w wielkich koncernach, bankowości i dyplomacji. materiały prasowe
Koniec świata! Prezydent Macron likwiduje kuźnię politycznych elit Francji, słynną paryską ENA, jądro merytokracji.
École nationale d'administration. Siedziba paryska.LPLT/Wikipedia École nationale d'administration. Siedziba paryska.

We Francji najwyższe stanowiska osiąga się nie przez partię, ale przez szkołę. Tak przynajmniej dowodzi statystyka. Jak najłatwiej zostać tam prezydentem czy premierem? Oto recepta.

Oczywiście dobrze jest przyjść na świat w inteligenckiej rodzinie. Ale ważniejsze, by dostać się – po konkursie – do jednego z kilku renomowanych paryskich liceów, Henryka IV czy Ludwika Wielkiego. Dalej już obowiązkowo zdać na studia (znów konkurs) do jednej z tzw. grandes écoles, dosł.

Polityka 22.2020 (3263) z dnia 26.05.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Łajno na garniturze"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022