Świat

Czarne bezkrólewie

USA: Twarze czarnego buntu

Pastor Al Sharpton podczas pogrzebu George’a Floyda. Pastor Al Sharpton podczas pogrzebu George’a Floyda. Getty Images
Zjednoczenie Afroamerykanów wokół śmierci George’a Floyda jest pozorne. Społeczność ta cierpi na brak prawdziwych liderów i jest rozgrywana przez waszyngtoński establishment.
Obiektem ataków protestujących Afroamerykanów stały się także pomniki Krzysztofa Kolumba. Na fot. pomnik w Miami.AP/EAST NEWS Obiektem ataków protestujących Afroamerykanów stały się także pomniki Krzysztofa Kolumba. Na fot. pomnik w Miami.

Główny mówca na pogrzebie George’a Floyda nie zawiódł: „Zdejmijcie kolano z naszych karków, dusicie nas nim od 400 lat”. Zawsze potrafił znaleźć słowa trafiające do serc. Swoje oratorskie umiejętności rozwijał od dzieciństwa – pierwsze kazanie wygłosił, gdy miał pięć lat. Prowadzący ceremonię duchowny witał go z szacunkiem należnym przywódcy afroamerykańskiej społeczności.

Jednak może zastanawiać fakt, że tak uhonorowany czarnoskóry pastor baptystów Al Sharpton stał się niejako twarzą żałoby po śmierci Floyda.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarne bezkrólewie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021