Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Mieszanie ze wstrząsaniem

TAJWAN: Zalani przez fake newsy

Dwa ostatnie razy wybory powszechne wygrała Demokratyczna Partia Postępu (DPP), proniepodległościowa i podejrzliwa wobec Pekinu. Dwa ostatnie razy wybory powszechne wygrała Demokratyczna Partia Postępu (DPP), proniepodległościowa i podejrzliwa wobec Pekinu. iStockphoto / Getty Images
Żaden kraj nie mierzy się z obcą dezinformacją o takim nasileniu jak Tajwan. Mieszkańców wyspy ratuje jednak to, że sami sobie nie ufają.
Tajwański gwardzista przy grobie Czang Kai-szeka.Adam Jones/Wikipedia Tajwański gwardzista przy grobie Czang Kai-szeka.

Na zdjęciu widać płonący pałac prezydencki w Tajpej. Wojsko przejęło kontrolę nad stolicą Tajwanu, głosi wpis na Facebooku, a „rząd pali ludzi, którzy złapali koronawirusa”. Oczywiście, wszystko to nieprawda. Na Twitterze ten sam użytkownik, „Sun Xiaochuan” (to pseudonim chińskiego vlogera, który popularność zbił na streamingu gier wideo), dzieli się fałszywymi zdjęciami zmarłych na COVID-19, przekonując, że w południowym mieście Tajnan ich ciała są wrzucane do rzeki.

Żaden kraj na świecie nie mierzy się z dezinformacją obcego pochodzenia w takim stopniu jak Tajwan – donosił już w 2019 r.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Mieszanie ze wstrząsaniem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022