Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Księżniczka Północy

Kim Jo Dzong: gorsza od brata?

Kim Jo Dzong Kim Jo Dzong Kyodo News
Kim Jo Dzong, młodsza siostra dyktatora, jest już przypuszczalnie drugą osobą w północnokoreańskim reżimie. Czy może być gorsza od brata?
Jej pozycja znacząco wzrosła w ostatnich latach. W 2014 r. przejęła kontrolę nad ważnym dla reżimu Departamentem Propagandy i Agitacji.POOL New/Reuters/Forum Jej pozycja znacząco wzrosła w ostatnich latach. W 2014 r. przejęła kontrolę nad ważnym dla reżimu Departamentem Propagandy i Agitacji.

Z budynku łącznikowego w Kaesong, który miał być symbolem dialogu pomiędzy Koreą Północną (KRLD) i Południową, nie został kamień na kamieniu. Władze KRLD wysadziły go w powietrze i zapowiedziały powrót wojska na opuszczone ponad rok temu tereny graniczne. Ulicami stolicy, Pjongjangu, przeszły wiece, krzyczano w kierunku Południa: „Zabić ich wszystkich!”. Ten powrót do konfrontacji nie jest zaskoczeniem. Intrygująca natomiast jest rola, jaką w tym nowym wzmożeniu odgrywa siostra północnokoreańskiego despoty, Kim Jo Dzong.

Rosyjski ambasador Konstantin Pulikowski, który kilkakrotnie podróżował z Kim Dzong Ilem pociągiem, wspominał, że zmarły w 2011 r. północnokoreański przywódca – ojciec siedmiorga dzieci z czterema różnymi kobietami – szczególnym uczuciem obdarzał córkę Kim Jo Dzong.

Polityka 27.2020 (3268) z dnia 30.06.2020; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Księżniczka Północy"
Reklama