Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Syberia się rozmraża

Kłopoty Syberii

Rurociągi pod Norylskiem. Rurociągi pod Norylskiem. ITAR-TASS / PAP
Zmiany klimatyczne i polityczne destabilizują wschodni bezkres Rosji szybciej, niż Moskwa potrafi to ogarnąć. Może Chińczykom się uda?
Norylska Kalwaria – upamiętnienie obozu pracy Norillag.Anton Novoderezhkin/TASS/Forum Norylska Kalwaria – upamiętnienie obozu pracy Norillag.

Syberia przeżywa dziwny rok. Na wielkich obszarach od stycznia przeciętne temperatury są o kilka stopni wyższe od wieloletniej średniej. W czerwcu w jakuckim Wierchojańsku zanotowano 38 st. C – rekord ciepła wszech czasów dla Arktyki. Nic więc dziwnego, że płonie tundra i tajga. Władze szeregu miast, ostatnio choćby 300-tys. Jakucka, ograniczają się do zaleceń, by przed gryzącym dymem chronić się w domach. Strażacy gaszą, ale przede wszystkim ogień zagrażający miejscowościom, budynkom itd. Na odludziu pożary dogasną same, w połowie lipca syberyjskie pożarzyska obejmowały powierzchnię 70 razy większą od tej spalonej w kwietniu nad Biebrzą.

Topnieje wieczna zmarzlina. Opierano na niej wszelkie konstrukcje, podpory rurociągów, filary mostów i m.in. fundament zbiornika przemysłowego w Norylsku, z którego pod koniec maja do miejscowej rzeki wyciekło 17,5 tys. ton oleju napędowego. Ekolodzy mówią o katastrofie porównywalnej z rozbiciem się dużego tankowca, sprzątanie potrwa lata, szkody w środowisku wyceniono wstępnie na 2 mld dol. Prokurator generalny Federacji Rosyjskiej nakazał przegląd wszystkich potencjalnie niebezpiecznych instalacji posadowionych na wiecznej zmarzlinie. Zwłaszcza tych starszych, jeszcze z czasów sowieckich, które nie uwzględniały zmian klimatycznych. Z powodu zmieniającego się klimatu do podobnych zdarzeń na Syberii będzie dochodzić regularnie, co oznacza, że region na lata stanie się źródłem kłopotów dla Moskwy. I to nie tylko o podłożu klimatycznym. Również takich jak trwające w Chabarowsku wielotysięczne protesty, podczas których mieszkańcy bronią aresztowanego i wywiezionego do Moskwy gubernatora. Demonstranci widzą swoje, mimo że na Siergieju Furgale ciążą zarzuty kryminalne, m.in. o zlecenie zabójstw.

Syberia czy Sybir

Formalnie Chabarowsk to Dalekowschodni Okręg Federalny.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Syberia się rozmraża"
Reklama