Świat

Jak cię słyszą

FRANCJA: Premier z prowincji

Były premier Édouard Philippe (z lewej) i nowo mianowany Jean Castex podczas ceremonii przekazania urzędu. Były premier Édouard Philippe (z lewej) i nowo mianowany Jean Castex podczas ceremonii przekazania urzędu. AFP / EAST NEWS
Nowy premier Jean Castex pochodzi z prowincji i mówi z silnym gaskońskim akcentem. We Francji wybuchła debata na ten temat.
Czy akcent prowincjonalny jest z miejsca stygmatem w społeczeństwie? Na pewno w wyższych kręgach stolicy.Florian David/Wikipedia Czy akcent prowincjonalny jest z miejsca stygmatem w społeczeństwie? Na pewno w wyższych kręgach stolicy.

Prezydent Emmanuel Macron – po niezbyt dla niego udanych wyborach samorządowych – zmienił premiera. Postawił na tym stanowisku Jeana Castexa, mniej dotąd znanego 55-letniego polityka, którego najdłużej pełnioną funkcją publiczną było merostwo miasteczka Prades (nieco ponad 6 tys. mieszkańców) w Pirenejach. Samo nazwisko – Castex – jest zniekształconą formą gaskońskiego słowa Castèth, co by odpowiadało staropolskiemu słowu kasztel, zamek. Ale Castex z żadnego zamku nie pochodzi: jest synem pary nauczycielskiej.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak cię słyszą"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021