Świat

Jak cię słyszą

FRANCJA: Premier z prowincji

Były premier Édouard Philippe (z lewej) i nowo mianowany Jean Castex podczas ceremonii przekazania urzędu. Były premier Édouard Philippe (z lewej) i nowo mianowany Jean Castex podczas ceremonii przekazania urzędu. AFP / EAST NEWS
Nowy premier Jean Castex pochodzi z prowincji i mówi z silnym gaskońskim akcentem. We Francji wybuchła debata na ten temat.
Czy akcent prowincjonalny jest z miejsca stygmatem w społeczeństwie? Na pewno w wyższych kręgach stolicy.Florian David/Wikipedia Czy akcent prowincjonalny jest z miejsca stygmatem w społeczeństwie? Na pewno w wyższych kręgach stolicy.

Prezydent Emmanuel Macron – po niezbyt dla niego udanych wyborach samorządowych – zmienił premiera. Postawił na tym stanowisku Jeana Castexa, mniej dotąd znanego 55-letniego polityka, którego najdłużej pełnioną funkcją publiczną było merostwo miasteczka Prades (nieco ponad 6 tys. mieszkańców) w Pirenejach. Samo nazwisko – Castex – jest zniekształconą formą gaskońskiego słowa Castèth, co by odpowiadało staropolskiemu słowu kasztel, zamek. Ale Castex z żadnego zamku nie pochodzi: jest synem pary nauczycielskiej.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak cię słyszą"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021