Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Jak cię słyszą

FRANCJA: Premier z prowincji

Były premier Édouard Philippe (z lewej) i nowo mianowany Jean Castex podczas ceremonii przekazania urzędu. Były premier Édouard Philippe (z lewej) i nowo mianowany Jean Castex podczas ceremonii przekazania urzędu. AFP / EAST NEWS
Nowy premier Jean Castex pochodzi z prowincji i mówi z silnym gaskońskim akcentem. We Francji wybuchła debata na ten temat.
Czy akcent prowincjonalny jest z miejsca stygmatem w społeczeństwie? Na pewno w wyższych kręgach stolicy.Florian David/Wikipedia Czy akcent prowincjonalny jest z miejsca stygmatem w społeczeństwie? Na pewno w wyższych kręgach stolicy.

Prezydent Emmanuel Macron – po niezbyt dla niego udanych wyborach samorządowych – zmienił premiera. Postawił na tym stanowisku Jeana Castexa, mniej dotąd znanego 55-letniego polityka, którego najdłużej pełnioną funkcją publiczną było merostwo miasteczka Prades (nieco ponad 6 tys. mieszkańców) w Pirenejach. Samo nazwisko – Castex – jest zniekształconą formą gaskońskiego słowa Castèth, co by odpowiadało staropolskiemu słowu kasztel, zamek. Ale Castex z żadnego zamku nie pochodzi: jest synem pary nauczycielskiej.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak cię słyszą"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >