Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Krzywdy na cokołach

KANADA: Rewolucja pomnikowa

Kontrowersyjny pomnik Ukraińskiej Armii Narodowej w Oakville. Kontrowersyjny pomnik Ukraińskiej Armii Narodowej w Oakville. materiały prasowe
Wieloetniczna zgodna Kanada też ma swój problem z pamięcią i z pomnikami. Ale trochę inny niż amerykańscy sąsiedzi.
Zdewastowany pomnik Egertona Ryersona w Toronto.Getty Images Zdewastowany pomnik Egertona Ryersona w Toronto.

Kiedy niedawno został zdewastowany pomnik na lokalnym cmentarzu w malowniczym Oakville w prowincji Ontario, wydawało się, że sprawa skończy się na kilku wzmiankach w lokalnych gazetach. Ale wkrótce o incydencie napisały media od Tel-Awiwu po Londyn, bo w cieniu cmentarnego pomnika pokazały się duchy drugiej wojny światowej.

Oakville to dwustutysięczne zamożne miasto położone nad brzegiem jeziora Ontario. W 2018 r. zostało wybrane najlepszym miejscem do życia w całej Kanadzie – spokojne, rodzinne, mniej męczące od swego słynnego sąsiada, wielkomiejskiego Toronto.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzywdy na cokołach"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022