Świat

Bomba tiktokowa

Próby zakładania kagańców na sieć zwykle natrafiają na społeczny opór. Próby zakładania kagańców na sieć zwykle natrafiają na społeczny opór. iStockphoto / Getty Images
Wypowiadając wojnę chińskim aplikacjom na smartfony, takim jak TikTok, Donald Trump próbuje zdalnie sterować internetem. Pytanie: którym?
Gdyby Donaldowi Trumpowi powiodła się ofensywa przeciwko TikTokowi, globalizacja sieci – uznawana raczej za zaletę – stałaby się fikcją.Tom Brenner/Reuters/Forum Gdyby Donaldowi Trumpowi powiodła się ofensywa przeciwko TikTokowi, globalizacja sieci – uznawana raczej za zaletę – stałaby się fikcją.

Prezydent nie dyskutuje, lecz stawia ultimatum: albo chińskie aplikacje, zwłaszcza TikTok, zmienią w USA właścicieli, albo zostaną zablokowane jego dekretem. Według Trumpa technologie z Chin zagrażają bezpieczeństwu Ameryki. Te same argumenty przećwiczył już przy okazji sporu o giganta telekomunikacyjnego Huawei, na tym samym odcinku wojny handlowej z Pekinem.

Trump poinformował, że Amerykanie od 20 września mają m.in. zaniechać jakichkolwiek transakcji z firmą ByteDance Ltd, do której TikTok należy.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Świat; s. 48

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021