Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

To ich Sierpień. Jak obudziła się Białoruś?

Szanse na zmiany na Białorusi są wynikiem upadku autorytetu dyktatora, dla wielu już byłej głowy państwa. Szanse na zmiany na Białorusi są wynikiem upadku autorytetu dyktatora, dla wielu już byłej głowy państwa. Viktor Drachev/TASS / Forum
Białoruska rewolucja jest pierwszym krokiem ku niezależnej Białorusi, narodzinami nowoczesnego narodu i ostatnim akordem rozpadu ZSRR. Tylko musi się udać.
Na ulice masowo wyszły kobiety, dziewczyny i dziewczynki. Ubrane na biało, trzymające kwiaty i pokazujące znak „V”.Getty Images Na ulice masowo wyszły kobiety, dziewczyny i dziewczynki. Ubrane na biało, trzymające kwiaty i pokazujące znak „V”.

Tak upadają reżimy: w niedzielę, 16 sierpnia, mityng poparcia dla histerycznie przemawiającego prezydenta Aleksandra Łukaszenki był może nawet kilkunastokrotnie mniejszy niż miński protest opozycji, na którym miało być 200 tys. obywateli, najwięcej w historii kraju. Jeszcze gorzej było w poniedziałek, gdy Łukaszenka przyjechał do fabryki MZKT i wypadł żałośnie. Robotnicy chórem wykrzyczeli mu w twarz „Odejdź!”.

Do czego porównać ewentualny upadek łukaszenkizmu? Ponieważ jest niezdolny do kompromisu, można z góry wykluczyć wszystkie scenariusze zakładające porozumienie z opozycją, powtórkę hiszpańskiej drogi do demokracji albo nasz Okrągły Stół.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Temat z okładki; s. 12
Reklama