Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wirus niewiary

BRAZYLIA: Prezydent oskarżany o ludobójstwo

Po chorobie Bolsonaro zaczął chodzić w masce, ale na krótko. Szybko wrócił do dawnych zachowań i teorii, że Covid-19 nie istnieje. Po chorobie Bolsonaro zaczął chodzić w masce, ale na krótko. Szybko wrócił do dawnych zachowań i teorii, że Covid-19 nie istnieje. Adriano Machado/Reuters / Forum
Grupa brazylijskich lekarzy i pielęgniarek żąda uznania prezydenta Jaira Bolsonaro za winnego zbrodni ludobójstwa.
Demonstracja zwolenników prezydenta Bolsonaro w stanie Tocantins.Mateus Bononi/Getty Images Demonstracja zwolenników prezydenta Bolsonaro w stanie Tocantins.

Bolsonaro zachorował na Covid-19 – tę informację o zdrowotnych zmaganiach prezydenta Brazylii podały największe media na świecie. Wzbudziła zaciekawienie i – nie ukrywajmy – odrobinę mało szlachetnej satysfakcji: oto czołowy reakcjonista pandemii zaraził się wirusem, który zabił na świecie już ponad 800 tys. osób.

Gdy na początku pandemii naukowcy, a za nimi większość polityków, mówili ludziom „zostańcie w domach”, Bolsonaro mówił: „wyjdźcie na ulicę, nic wam nie grozi”. Koronawirus miał być – według jego słów – „grypką, lekkim przeziębieniem”, a media miały rzekomo szerzyć histerię. Bolsonaro atakował gubernatorów i burmistrzów, którzy z powodu pandemii zarządzili lokalną kwarantannę.

Utrzymanie pandemii pod względną kontrolą w kraju takim jak Brazylia, gdzie w przeludnionych fawelach stan higieny jest na fatalnym poziomie, to zadanie z gatunku mission impossible. Gdy na dodatek głowa państwa lekceważy sytuację i sabotuje walkę służb medycznych o życie ludzi, nie wiadomo, gdzie szukać nadziei. Na pewno nie w rządzie federalnym.

Po trzech tygodniach łagodnie przebiegającej choroby Bolsonaro wrócił na scenę. Przez kilka dni zachowywał się ostrożnie – na spotkaniu ze zwolennikami przed pałacem prezydenckim pojawił się w maseczce, nie ściskał dłoni. Ale już chwilę potem zaczął pokazywać, że doświadczenie choroby nie zmieniło go ani na jotę. Robi to samo, co wcześniej: nie nosi maski, ściska wszystkich wkoło. Odbywa „gospodarskie wizyty”, spotyka się z ludźmi, jakby prowadził kampanię wyborczą, podczas gdy w kraju oficjalnie jest już ponad 3,5 mln zakażonych, a spekuluje się, że może nawet 10.

Bolsonaro nadal nie jest w pełni zdrów – dolegają mu płuca, bierze antybiotyki.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirus niewiary"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama