Świat

Liban z popiołów

LIBAN: Jak Szwajcaria Bliskiego Wschodu stała się bankrutem

Liban był kiedyś Szwajcarią Bliskiego Wschodu, dziś jest bankrutem. Liban był kiedyś Szwajcarią Bliskiego Wschodu, dziś jest bankrutem. Goran Tomasevic/Reuters / Forum
Wybuch w bejruckim porcie odsłonił prawdziwy dramat tego kraju, który był poligonem nowoczesności.
W Bejrucie znów trzeba sprzątać gruz.Houssam Shbaro/Anadolu Agency/Getty Images W Bejrucie znów trzeba sprzątać gruz.

W naukach przyrodniczych istnieje pojęcie organizmów modelowych. Myszy, drożdże i muszki owocowe szczególnie łatwo poddają się eksperymentom. Pozwalają dostrzec skutki procesów, na które w innych warunkach trzeba by czekać latami albo wydać fortunę. W politologii organizmem modelowym powinien być Liban. Szczególnie teraz, gdy opadł już pył po wybuchu z 4 sierpnia, który zburzył sporą część Bejrutu – zniszczenia odsłoniły prawdziwą tragedię.

W tym minipaństwie na przecięciu linii Wschód–Zachód, Północ–Południe można znaleźć odpowiedzi na szereg pytań o zglobalizowany świat.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Liban z popiołów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021