Świat

Bo fiordy były za słone

SKANDYNAWIA: Nordycki paradoks równości

Demonstracja z okazji Dnia Kobiet w Oslo. Demonstracja z okazji Dnia Kobiet w Oslo. Nurphoto
Kraje skandynawskie nie mają z kim konkurować pod względem równości płci. Jednocześnie mają najwyższe wskaźniki przemocy wobec kobiet. To się nazywa nordycki paradoks.
Skandynawia to awangarda, jeśli chodzi o równość płci.Getty Images Skandynawia to awangarda, jeśli chodzi o równość płci.

Mizoginistyczna przemoc w islandzkim raju feministek – taki tytuł nosił tekst, który w lipcowym „Foreign Policy” opublikowali Sigrún Sif Jóelsdóttir, badaczka z Uniwersytetu Islandii, i Gran Wyeth z uniwersytetu w Melbourne. „Jedno z najlepszych miejsc na świecie do życia dla kobiet jest dla nich dużo bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać” – piszą w nim.

Powołują się na niedawne wyniki badań, które pokazały skalę i obraz przemocy, jakiej doświadczają Islandki ze strony swoich partnerów.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Bo fiordy były za słone"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021