Świat

Bo fiordy były za słone

SKANDYNAWIA: Nordycki paradoks równości

Demonstracja z okazji Dnia Kobiet w Oslo. Demonstracja z okazji Dnia Kobiet w Oslo. Nurphoto
Kraje skandynawskie nie mają z kim konkurować pod względem równości płci. Jednocześnie mają najwyższe wskaźniki przemocy wobec kobiet. To się nazywa nordycki paradoks.
Skandynawia to awangarda, jeśli chodzi o równość płci.Getty Images Skandynawia to awangarda, jeśli chodzi o równość płci.

Mizoginistyczna przemoc w islandzkim raju feministek – taki tytuł nosił tekst, który w lipcowym „Foreign Policy” opublikowali Sigrún Sif Jóelsdóttir, badaczka z Uniwersytetu Islandii, i Gran Wyeth z uniwersytetu w Melbourne. „Jedno z najlepszych miejsc na świecie do życia dla kobiet jest dla nich dużo bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać” – piszą w nim.

Powołują się na niedawne wyniki badań, które pokazały skalę i obraz przemocy, jakiej doświadczają Islandki ze strony swoich partnerów.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Bo fiordy były za słone"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021