Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Stany napięcia

Wybory w USA: Trumpizm przetrwa Trumpa

Według Trumpa wszyscy Demokraci, z jego konkurentem Joem Bidenem na czele, to socjaliści i siewcy anarchii, więc nie można z nimi rozmawiać. Według Trumpa wszyscy Demokraci, z jego konkurentem Joem Bidenem na czele, to socjaliści i siewcy anarchii, więc nie można z nimi rozmawiać. Daniel Acker/Bloomberg / Getty Images
Ameryka i Donald Trump to związek już nierozerwalny. Ona go stworzyła, on w ciągu ostatnich lat zmienił ją nie do poznania. Sens obecnych wyborów był jeden: za lub przeciw Trumpowi.
Gdy Trump w końcu odejdzie, mankamenty systemu pozostaną. Przez cztery lata zmienił Partię Republikańską na swoje podobieństwo. Trumpizm przetrwa Trumpa.Michael Debets/Pacific Press/Zuma Press/Forum Gdy Trump w końcu odejdzie, mankamenty systemu pozostaną. Przez cztery lata zmienił Partię Republikańską na swoje podobieństwo. Trumpizm przetrwa Trumpa.

Zamykając ten numer POLITYKI, nie znaliśmy jeszcze wyniku wyborów w USA. Sondaże dawały przewagę Joemu Bidenowi, ale druga kadencja Trumpa nie byłaby wyłącznie przypadkiem – tak jak pierwsza. Jego nieustającą popularność tłumaczy społeczny kontekst – awersja do rządzących elit, bezradnych wobec losu milionów ludzi zdeklasowanych wskutek zaniku tradycyjnego przemysłu.

Rosnące nierówności i kurczenie się klasy średniej zwiększyły popularność lewicy (Bernie Sanders), ale wzmocniły również – jak bywało w historii Ameryki (lata 30.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Stany napięcia"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014