Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Koszmar psychuszki

ROSJA: Nowe psychuszki: kto do nich trafia

Internaty psychoneurologiczne nie są czymś nowym. Decyzję o ich utworzeniu podjął Stalin w latach 40. Internaty psychoneurologiczne nie są czymś nowym. Decyzję o ich utworzeniu podjął Stalin w latach 40. Getty Images
Rosyjskie internaty psychoneurologiczne to szpitale i więzienia w jednym. Ich pensjonariusze tracą wolność, własność, a w końcu i samych siebie.
Według Jurija Jerszowa internat psychoneurologiczny to bilet w jedną stronę.Forum Według Jurija Jerszowa internat psychoneurologiczny to bilet w jedną stronę.

O internatach psychoneurologicznych (PNI) obrońcy praw człowieka, wolontariusze, a zdarza się, że również ich mieszkańcy, którym jakimś cudem uda się z nich wydostać, mówią, że to „instytucje totalne” i „miejsca tortur”. Według ostatnich danych rosyjskiego centrum pomocy dla osób ze spektrum autyzmu Anton jest tuż obok (Anton tut rjadom), w PNI przebywa obecnie ok. 162 tys. osób.

Niuta Federmesser, szefowa moskiewskiego Centrum Pomocy Paliatywnej, podczas niedawnego zebrania Rady Praw Człowieka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej mówiła: „System PNI to dzisiejszy gułag.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Koszmar psychuszki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >