Świat

Koszmar psychuszki

ROSJA: Nowe psychuszki: kto do nich trafia

Internaty psychoneurologiczne nie są czymś nowym. Decyzję o ich utworzeniu podjął Stalin w latach 40. Internaty psychoneurologiczne nie są czymś nowym. Decyzję o ich utworzeniu podjął Stalin w latach 40. Getty Images
Rosyjskie internaty psychoneurologiczne to szpitale i więzienia w jednym. Ich pensjonariusze tracą wolność, własność, a w końcu i samych siebie.
Według Jurija Jerszowa internat psychoneurologiczny to bilet w jedną stronę.Forum Według Jurija Jerszowa internat psychoneurologiczny to bilet w jedną stronę.

O internatach psychoneurologicznych (PNI) obrońcy praw człowieka, wolontariusze, a zdarza się, że również ich mieszkańcy, którym jakimś cudem uda się z nich wydostać, mówią, że to „instytucje totalne” i „miejsca tortur”. Według ostatnich danych rosyjskiego centrum pomocy dla osób ze spektrum autyzmu Anton jest tuż obok (Anton tut rjadom), w PNI przebywa obecnie ok. 162 tys. osób.

Niuta Federmesser, szefowa moskiewskiego Centrum Pomocy Paliatywnej, podczas niedawnego zebrania Rady Praw Człowieka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej mówiła: „System PNI to dzisiejszy gułag.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Koszmar psychuszki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Odwieczny konflikt izraelsko-arabski

Konflikt bliskowschodni należy do najdłużej trwających we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Złożyły się na niego wojny między młodymi państwami arabskimi a nowym Państwem Izrael oraz nierozwiązana do dziś kwestia palestyńska.

Radosław Bania
10.03.2020