Świat

Koszmar psychuszki

ROSJA: Nowe psychuszki: kto do nich trafia

Internaty psychoneurologiczne nie są czymś nowym. Decyzję o ich utworzeniu podjął Stalin w latach 40. Internaty psychoneurologiczne nie są czymś nowym. Decyzję o ich utworzeniu podjął Stalin w latach 40. Getty Images
Rosyjskie internaty psychoneurologiczne to szpitale i więzienia w jednym. Ich pensjonariusze tracą wolność, własność, a w końcu i samych siebie.
Według Jurija Jerszowa internat psychoneurologiczny to bilet w jedną stronę.Forum Według Jurija Jerszowa internat psychoneurologiczny to bilet w jedną stronę.

O internatach psychoneurologicznych (PNI) obrońcy praw człowieka, wolontariusze, a zdarza się, że również ich mieszkańcy, którym jakimś cudem uda się z nich wydostać, mówią, że to „instytucje totalne” i „miejsca tortur”. Według ostatnich danych rosyjskiego centrum pomocy dla osób ze spektrum autyzmu Anton jest tuż obok (Anton tut rjadom), w PNI przebywa obecnie ok. 162 tys. osób.

Niuta Federmesser, szefowa moskiewskiego Centrum Pomocy Paliatywnej, podczas niedawnego zebrania Rady Praw Człowieka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej mówiła: „System PNI to dzisiejszy gułag.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Koszmar psychuszki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021