Świat

Miasta warto odbudować

Jak pandemia odmieni miasta

Już dziś czujniki w miastach Azji dotkniętych plagą smogu mierzą jakość powietrza i temperaturę w budynkach. Wkrótce mogą wskazywać, jaka liczba osób znajduje się w środku. Już dziś czujniki w miastach Azji dotkniętych plagą smogu mierzą jakość powietrza i temperaturę w budynkach. Wkrótce mogą wskazywać, jaka liczba osób znajduje się w środku. Getty Images
Puste biura i bary, zamknięte restauracje i muzea. Pandemia atakuje to, za co kochamy metropolie. Ale po kataklizmie byłaby szansa na lepsze miejskie życie.
Nie raz w historii miasta zmieniały się – i to na lepsze – pod wpływem wielkich plag. Teraz też nadarza się taka szansa.Getty Images Nie raz w historii miasta zmieniały się – i to na lepsze – pod wpływem wielkich plag. Teraz też nadarza się taka szansa.

Barcelońscy architekci ze studia Guallart spędzili długie tygodnie w lockdownie. To pobudziło ich wyobraźnię, dzięki czemu wygrali kontrakt życia.

Nowy Obszar Xiongan, rosnący od 2017 r. w prowincji Hebei – dwie godziny jazdy od Pekinu – to w założeniu chińskich władz miasto perfekcyjne, symbolizujące nową erę urbanizmu. Mniej zanieczyszczenia, ciężkiego przemysłu, więcej usług i ekologicznego projektowania. Ale ponieważ w tym roku ideałowi zagroziła nagła dezaktualizacja na skutek koronawirusa, zrodził się pomysł utworzenia w Xiongan modelowego osiedla odpornego na pandemię.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Świat; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Miasta warto odbudować"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021