Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Miasta warto odbudować

Jak pandemia odmieni miasta

Już dziś czujniki w miastach Azji dotkniętych plagą smogu mierzą jakość powietrza i temperaturę w budynkach. Wkrótce mogą wskazywać, jaka liczba osób znajduje się w środku. Już dziś czujniki w miastach Azji dotkniętych plagą smogu mierzą jakość powietrza i temperaturę w budynkach. Wkrótce mogą wskazywać, jaka liczba osób znajduje się w środku. Getty Images
Puste biura i bary, zamknięte restauracje i muzea. Pandemia atakuje to, za co kochamy metropolie. Ale po kataklizmie byłaby szansa na lepsze miejskie życie.
Nie raz w historii miasta zmieniały się – i to na lepsze – pod wpływem wielkich plag. Teraz też nadarza się taka szansa.Getty Images Nie raz w historii miasta zmieniały się – i to na lepsze – pod wpływem wielkich plag. Teraz też nadarza się taka szansa.

Barcelońscy architekci ze studia Guallart spędzili długie tygodnie w lockdownie. To pobudziło ich wyobraźnię, dzięki czemu wygrali kontrakt życia.

Nowy Obszar Xiongan, rosnący od 2017 r. w prowincji Hebei – dwie godziny jazdy od Pekinu – to w założeniu chińskich władz miasto perfekcyjne, symbolizujące nową erę urbanizmu. Mniej zanieczyszczenia, ciężkiego przemysłu, więcej usług i ekologicznego projektowania. Ale ponieważ w tym roku ideałowi zagroziła nagła dezaktualizacja na skutek koronawirusa, zrodził się pomysł utworzenia w Xiongan modelowego osiedla odpornego na pandemię.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Świat; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Miasta warto odbudować"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >