Świat

W oślej ławce

HISZPANIA: Ostry spór o reformę oświaty

Samochodowy protest obrońców concertadas, elitarnych szkół prywatnych, Madryt. Samochodowy protest obrońców concertadas, elitarnych szkół prywatnych, Madryt. Getty Images
Lewicowy rząd Hiszpanii wziął się do fundamentalnej reformy edukacji, łącznie z lekcjami religii. Tutejsza szkoła ugrzęzła gdzieś między generałem Franco, Kościołem i demokratyczną transformacją.
Ostry i dość jałowy spór o reformę oświaty to kolejny symptom polaryzacji w hiszpańskiej polityce, w której idea porozumienia ponad podziałami w jakiejkolwiek sprawie coraz bardziej zakrawa na utopię.EPA/PAP Ostry i dość jałowy spór o reformę oświaty to kolejny symptom polaryzacji w hiszpańskiej polityce, w której idea porozumienia ponad podziałami w jakiejkolwiek sprawie coraz bardziej zakrawa na utopię.

Hiszpania znów protestuje. Tym razem, w środku pandemii, ludzi na ulice wyprowadziła reforma oświaty, którą próbuje wprowadzić lewicowy rząd Pedra Sancheza. I choć w nowej ustawie jest kilka przełomowych zmian, m.in. edukacja seksualna od 6. roku życia, feminizm i ekologia, to najwięcej zamieszania tradycyjnie budzą sprawy języka i religii.

Hiszpania, podobnie jak Polska, w edukacji wypada słabo. A gruntowne przemeblowanie systemu oświaty to nieodrobione zadanie jeszcze z czasów transformacji.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "W oślej ławce"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021