Świat

Europa zaczyna szczepić na koronawirusa

Dystrybucja szczepionek w Wielkiej Brytanii będzie, jak przyznał premier Boris Johnson, ogromnym wyzwaniem logistycznym. Dystrybucja szczepionek w Wielkiej Brytanii będzie, jak przyznał premier Boris Johnson, ogromnym wyzwaniem logistycznym. Reuters / Forum
Pierwsze dawki preparatu na covid-19 rozdzielają już władze Wielkiej Brytanii, inne kraje zaczną wiosną 2021. Zaszczepienie wszystkich obywateli to duże wyzwanie logistyczne.

Wielka Brytania to pierwszy kraj w Europie Zachodniej, który dopuścił szczepionkę do masowego użycia: w najbliższych tygodniach, począwszy od dziś, ma trafić do 800 tys. osób z najwyższego ryzyka. W pierwszej kolejności będą to pacjenci domów opieki i osoby umieszczone na stałe w placówkach medycznych, ich opiekunowie i pracownicy. Następnie szczepionkę otrzymają wszyscy obywatele w wieku 80 plus, medycy z pierwszej linii frontu walki z pandemią oraz pracownicy socjalni. W trzeciej grupie są osoby w przedziale wiekowym 75–80, potem mieszkańcy powyżej 70. roku życia i osoby z chorobami współistniejącymi, zwłaszcza związanymi z układem odpornościowym.

Dopiero szósta grupa odbiorców będzie relatywnie szeroka, bo obejmie osoby od 16. do 64. roku życia, których stan zdrowia i choroby kwalifikują do grona narażonych na wirusa.

Czytaj też: Nie, szczepionki na covid nie modyfikują ludzkiego genomu

Zacznie Wielka Brytania. Jak zaszczepić cały kraj?

Na razie Wielka Brytania zamówiła 40 mln dawek szczepionki przygotowanej przez konsorcjum Pfizer/BioNTech, co ma wystarczyć dla 20 mln mieszkańców. Nie wszystkie dawki dotrą na Wyspy od razu. Pierwsza partia, wysłana z placówki BioNTech w Belgii, do Londynu trafiła przez Eurotunel pod kanałem La Manche. Pozostałe pojawią się w kraju później, również dlatego, że nie mogą być zbyt długo przechowywane przed podaniem.

O konieczności przetrzymywania

  • koronawirus w Polsce
  • koronawirus w Wielkiej Brytanii
  • szczepionka na koronawirusa
  • Reklama