Świat

Pierwsza hydrauliczka Ameryki

Kim jest przyszła amerykańska sekretarz skarbu

Janet Yellen Janet Yellen Lexey Swall/The New York Times/R / EAST NEWS
Janet Yellen, jako nowa sekretarz skarbu, ma pokierować gospodarką USA. Czy wyprowadzi ją z kryzysu, do którego sama się przyczyniła?
Yellen jako sekretarz skarbu (nie lubi żeńskich wersji tytułów) nie będzie miała formalnego przełożenia na niezależny bank centralny.CNP/MEGA/The Mega Agency/Forum Yellen jako sekretarz skarbu (nie lubi żeńskich wersji tytułów) nie będzie miała formalnego przełożenia na niezależny bank centralny.

Znajomi porównują ją do Mary Poppins, bohaterki książek dla dzieci. Jest stanowcza, ale przy tym ujmująca; niebywale inteligentna i zawsze przygotowana. Stale podniesiony kołnierz jej żakietu stał się wyznacznikiem mody w świecie ekonomistek, tak jak żaboty zmarłej niedawno Ruth Bader Ginsburg wśród prawniczek. Pochodzi, co czasem przypomina, z żydowskiej rodziny z polskimi korzeniami – jej dziadek urodził się w Suwałkach.

Yellen jest powszechnie znana z niewzruszonego spokoju. Z równowagi wyprowadzał ją jedynie Donald Trump.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwsza hydrauliczka Ameryki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021