Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Pierwsza hydrauliczka Ameryki

Kim jest przyszła amerykańska sekretarz skarbu

Janet Yellen Janet Yellen Lexey Swall/The New York Times/R / EAST NEWS
Janet Yellen, jako nowa sekretarz skarbu, ma pokierować gospodarką USA. Czy wyprowadzi ją z kryzysu, do którego sama się przyczyniła?
Yellen jako sekretarz skarbu (nie lubi żeńskich wersji tytułów) nie będzie miała formalnego przełożenia na niezależny bank centralny.CNP/MEGA/The Mega Agency/Forum Yellen jako sekretarz skarbu (nie lubi żeńskich wersji tytułów) nie będzie miała formalnego przełożenia na niezależny bank centralny.

Znajomi porównują ją do Mary Poppins, bohaterki książek dla dzieci. Jest stanowcza, ale przy tym ujmująca; niebywale inteligentna i zawsze przygotowana. Stale podniesiony kołnierz jej żakietu stał się wyznacznikiem mody w świecie ekonomistek, tak jak żaboty zmarłej niedawno Ruth Bader Ginsburg wśród prawniczek. Pochodzi, co czasem przypomina, z żydowskiej rodziny z polskimi korzeniami – jej dziadek urodził się w Suwałkach.

Yellen jest powszechnie znana z niewzruszonego spokoju. Z równowagi wyprowadzał ją jedynie Donald Trump. W zeszłym roku w radiu wyraźnie poirytowana rzuciła, że „prezydent nie ma pojęcia o zadaniach banku centralnego i w ogóle o polityce ekonomicznej”. Wcześniej Trump nie przedłużył jej kadencji jako szefa banku centralnego, tłumacząc, że jest „za krótka na to stanowisko” – z kontekstu wynikało, że prezydent źle ocenia jej kompetencje, ale trzeba też odnotować, że Yellen ma 160 cm wzrostu.

Prezydent-elekt Joe Biden jest innego zdania. Dlatego zapowiedział nominację 74-letniej Yellen na sekretarza skarbu. Czyli w praktyce na kierowniczkę całej polityki gospodarczej nowej administracji. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku. A po zaprzysiężeniu jako pierwsza osoba w historii będzie mogła się pochwalić sprawowaniem trzech najważniejszych funkcji gospodarczych w USA. W latach 90. była szefową wpływowej Rady Doradców Ekonomicznych przy prezydencie Billu Clintonie. Potem w latach 2014–18 kierowała bankiem centralnym. A teraz całą amerykańską gospodarką.

Lubią ją i ludzie, i rynki, bo nie jest ideologiem – mówi Douglas Elliott, ekonomista i znajomy Yellen z think tanku Brookings Institution. Z kolei zdaniem Mario Draghiego, byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego, trudno byłoby dziś znaleźć kogoś lepiej przygotowanego do tego stanowiska.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwsza hydrauliczka Ameryki"
Reklama