Świat

Góry tektury

Pandemiczne śmieci

Naturą współczesnych śmieci jest to, że – inaczej niż dawniej – pochodzą przede wszystkim nie z przemysłu, tylko z mieszkań i domów. Naturą współczesnych śmieci jest to, że – inaczej niż dawniej – pochodzą przede wszystkim nie z przemysłu, tylko z mieszkań i domów. Shutterstock
W pandemii masowo przybywa nowych odpadów. Częściowo jest to zasługa rozwiązań tylko pozornie ekologicznych.
Skoro kurier i tak do nas zagląda, może mógłby przy okazji odebrać wykorzystane pudełka?Shutterstock Skoro kurier i tak do nas zagląda, może mógłby przy okazji odebrać wykorzystane pudełka?

Przyszłość ma być wielorazowa i bezśmieciowa. Na razie jednak w gastronomii karmiącej na wynos królują pojemniki do pojedynczego wykorzystania. Symbolem ubiegłego roku stały się porzucone jednorazowe rękawiczki i poniewierana przez wiatr maseczka chirurgiczna. Ilość odpadów medycznych wzrosła o dziesiątki, a w miejscach bardziej dotkniętych pandemią o setki procent. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w zwykłym roku wykonuje się 16 mld zastrzyków, w 2021 r. wraz z akcją intensywnych szczepień wkłuć może być kilkakrotnie więcej.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Świat; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Góry tektury"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021