Świat

Zielone światło

ARGENTYNA: Jak w kraju Franciszka zalegalizowano aborcję

Postępowi Argentyńczycy, a przede wszystkim Argentynki, osiem razy podejmowali próbę zmiany obowiązującego od 1921 r. prawa. Postępowi Argentyńczycy, a przede wszystkim Argentynki, osiem razy podejmowali próbę zmiany obowiązującego od 1921 r. prawa. AP / EAST NEWS
Legalizacja aborcji w Argentynie – ojczyźnie papieża Franciszka – dowodzi, że wytrwałość w prowadzeniu społecznych kampanii popłaca. Choć sama nie wystarcza.
Argentyna jest pierwszym z dużych krajów regionu, który zalegalizował aborcję.EAST NEWS Argentyna jest pierwszym z dużych krajów regionu, który zalegalizował aborcję.

Tuż przed sylwestrem katolicka Argentyna przeszła na postępową „stronę mocy”. Senat zaaprobował ustawę legalizującą aborcję bez warunków wstępnych – do 14. tygodnia ciąży będzie legalna i bezpłatna. Zabieg musi nastąpić w ciągu 10 dni od zgłoszenia przez kobietę takiej woli. Granica 14. tygodnia nie będzie obowiązywała w przypadku ciąż zagrażających życiu kobiety, jak i tych, które są wynikiem gwałtu. Karane mają być próby utrudniania przeprowadzenia aborcji.

Niższa izba kongresu, gdzie postępowi deputowani mają wyraźną większość, przegłosowała nowe prawo już na początku grudnia, jednak wynik głosowania w senacie nie był przesądzony.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielone światło"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021