Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Mała Ameryka

USA: Georgia – arena rewolucji

Atlanta stała się oknem wystawowym Południa. A sojusz młodych wielokulturowych wyborców przesądził o podwójnym zwycięstwie Demokratów. Atlanta stała się oknem wystawowym Południa. A sojusz młodych wielokulturowych wyborców przesądził o podwójnym zwycięstwie Demokratów. Sean Pavone / Getty Images
To Georgia przełamując stereotypy, pomogła wygrać Joe Bidenowi i odbić Senat. Czego oczekiwałaby w zamian?
Żadna książka czy film nie uczyniły tyle, co „Przeminęło z wiatrem”, dla utrwalenia sentymentalno-romantycznego mitu Południa.Employee od MGM/Wikipedia Żadna książka czy film nie uczyniły tyle, co „Przeminęło z wiatrem”, dla utrwalenia sentymentalno-romantycznego mitu Południa.

„Georgia on My Mind” – śpiewał o niej nieśmiertelny Ray Charles i inni giganci amerykańskiego soulu. Ostatnio Georgia, stan klasycznego, głębokiego amerykańskiego Południa, od dziesięcioleci zdominowany przez Republikanów, stał się areną politycznej rewolucji. Najpierw w wyborach prezydenckich Joe Biden dość niespodziewanie pokonał tu Donalda Trumpa. A ostatnio, 5 stycznia, w wyborach uzupełniających do Senatu doszło do jeszcze większej sensacji – republikańskich senatorów Kelly Loeffler i Davida Perdue pokonali dwaj Demokraci: 51-letni czarnoskóry pastor Raphael Warnock i 33-letni filmowiec dokumentalista żydowskiego pochodzenia Jon Ossoff.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Mała Ameryka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >