Świat

Mała Ameryka

USA: Georgia – arena rewolucji

Atlanta stała się oknem wystawowym Południa. A sojusz młodych wielokulturowych wyborców przesądził o podwójnym zwycięstwie Demokratów. Atlanta stała się oknem wystawowym Południa. A sojusz młodych wielokulturowych wyborców przesądził o podwójnym zwycięstwie Demokratów. Sean Pavone / Getty Images
To Georgia przełamując stereotypy, pomogła wygrać Joe Bidenowi i odbić Senat. Czego oczekiwałaby w zamian?
Żadna książka czy film nie uczyniły tyle, co „Przeminęło z wiatrem”, dla utrwalenia sentymentalno-romantycznego mitu Południa.Employee od MGM/Wikipedia Żadna książka czy film nie uczyniły tyle, co „Przeminęło z wiatrem”, dla utrwalenia sentymentalno-romantycznego mitu Południa.

„Georgia on My Mind” – śpiewał o niej nieśmiertelny Ray Charles i inni giganci amerykańskiego soulu. Ostatnio Georgia, stan klasycznego, głębokiego amerykańskiego Południa, od dziesięcioleci zdominowany przez Republikanów, stał się areną politycznej rewolucji. Najpierw w wyborach prezydenckich Joe Biden dość niespodziewanie pokonał tu Donalda Trumpa. A ostatnio, 5 stycznia, w wyborach uzupełniających do Senatu doszło do jeszcze większej sensacji – republikańskich senatorów Kelly Loeffler i Davida Perdue pokonali dwaj Demokraci: 51-letni czarnoskóry pastor Raphael Warnock i 33-letni filmowiec dokumentalista żydowskiego pochodzenia Jon Ossoff.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Mała Ameryka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021