Świat

Nie ma strachu, nie ma chleba

BLISKI WSCHÓD: Arabska rewolucja wciąż trwa

Sudan, wspomnienie po rewolucji, która obaliła prezydenta Omara al-Baszira. Sudan, wspomnienie po rewolucji, która obaliła prezydenta Omara al-Baszira. Ozan Kose/AFP / EAST NEWS
Fakt, dziesięć lat po arabskiej wiośnie wszędzie w regionie jest gorzej. Ale rewolucja ciągle trwa.
Rewolta w Syrii przekształciła się w ciągle niezakończoną wojnę domową, która pochłonęła ponad pół miliona ofiar. Na fot. Aleppo, 31 stycznia 2021 r.Nayef Alaboud/Zuma Press/Forum Rewolta w Syrii przekształciła się w ciągle niezakończoną wojnę domową, która pochłonęła ponad pół miliona ofiar. Na fot. Aleppo, 31 stycznia 2021 r.

Nigdy nie wiadomo, kiedy tryśnie rewolucyjna iskra. Bliski Wschód – ostatni tak skostniały i niedemokratyczny region świata, zagadka dla politologów – zapłonął niespodziewanie w grudniu 2010 r. W tunezyjskim miasteczku Sidi Buzid uliczny sprzedawca Muhammad Buazizi krzyknął: „Jak mam związać koniec z końcem?”, i się podpalił.

Iskra padła na tak podatny grunt, zaorany trzema dekadami dyktatorskich rządów, obrzydliwie bogatych elit i poczucia krzywdy, że niecały miesiąc później Tunezyjczycy wypędzili prezydenta Zajn al-Abidina ibn Alego z kraju.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie ma strachu, nie ma chleba"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021