Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Wilcza dyplomacja

CHINY: Kurs na ostrą dyplomację

Pokazująca mocarstwowość Chin superprodukcja
„Zhan Lang 2” (ang. „Wolf Warrior 2”). Pokazująca mocarstwowość Chin superprodukcja „Zhan Lang 2” (ang. „Wolf Warrior 2”). materiały prasowe
Nowe pokolenie chińskich dyplomatów już nie kładzie uszu po sobie. Dziś przesłanie jest jasne: jesteśmy mocarstwem, gotowym ostro bronić własnych interesów w każdym zakątku świata.
Od dojścia do władzy Xi Jinpinga w 2012 r. Pekin stawał się coraz bardziej asertywny. Przykręcono śrubę społeczeństwu, rozpoczęły się prześladowania Ujgurów, skasowano autonomię Hongkongu.Palacio do Planalto/Wikipedia Od dojścia do władzy Xi Jinpinga w 2012 r. Pekin stawał się coraz bardziej asertywny. Przykręcono śrubę społeczeństwu, rozpoczęły się prześladowania Ujgurów, skasowano autonomię Hongkongu.

„Australia jest jak guma do żucia, przyklejona do chińskiego buta” – napisał Hu Xijin, naczelny „Global Times”, międzynarodowej tuby Pekinu, po tym, jak Canberra zaproponowała dochodzenie w sprawie chińskich źródeł pandemii. Hu przebił szef „China Daily” w Brukseli, Chen Weihua, nazywając krytyczną wobec Pekinu ambasador USA po prostu „dziwką”.

Chiński konsul generalny w Kapsztadzie Lin Jing po tym, jak sekretarz stanu Mike Pompeo obwinił Chiny o wywołanie pandemii, skontrował: „Pandemia grypy 1918 r.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Wilcza dyplomacja"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >