Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Prorok Macron

FRANCJA: Macron chce zreformować islam

Czy można – wychodząc naprzeciw politycznym oczekiwaniom – dekretem oświecić islam? Jego europejska wersja kształtuje się samoistnie od dekad. Czy można – wychodząc naprzeciw politycznym oczekiwaniom – dekretem oświecić islam? Jego europejska wersja kształtuje się samoistnie od dekad. Shutterstock
Prezydent Francji chce odgórnie zreformować islam, choć nigdy i nigdzie to się nie udało. Ale czego się nie robi, żeby wygrać wybory.
Wielu młodych francuskich muzułmanów twierdzi, że islam jest nie do pogodzenia z wartościami społeczeństwa francuskiego. Zdecydowanie przedkładają swoje przekonania religijne nad wartości Republiki.Benoit Tessier/Reuters/Forum Wielu młodych francuskich muzułmanów twierdzi, że islam jest nie do pogodzenia z wartościami społeczeństwa francuskiego. Zdecydowanie przedkładają swoje przekonania religijne nad wartości Republiki.

Republika jest jedna i niepodzielna – tak od czasów pierwszej konstytucji francuskiej brzmi hasło władz. Akurat na gruncie religii nie brakowało jednak w historii ostrych podziałów. Czy dziś tworzą je francuscy muzułmanie?

Przez ostatni rok prezydent Emmanuel Macron domagał się, by organizacje muzułmańskie opracowały wspólną kartę zasad współżycia ze świeckim państwem. Posługiwał się przy tej okazji hasłem walki z „separatyzmem”, w domyśle – islamskim. Tego problemu w swojej pierwszej odsłonie miał dotyczyć projekt ustawy, którego ostateczny tytuł brzmi: „Prawo wzmacniające poszanowanie zasad Republiki”.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Prorok Macron"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021