Świat

Dajcie odejść

HISZPANIA/PORTUGALIA: Dojrzewanie do eutanazji

Opinia publiczna zmieniała się stopniowo. W Portugalii i Hiszpanii kampanie na rzecz prawa do eutanazji trwały od lat. Opinia publiczna zmieniała się stopniowo. W Portugalii i Hiszpanii kampanie na rzecz prawa do eutanazji trwały od lat. Horacio Villalobos/Corbis / Getty Images
Po legalizacji aborcji, małżeństw jednopłciowych oraz in vitro dla singielek mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii mogą teraz dostać prawo do eutanazji.
Zarówno w hiszpańskim, jak i portugalskim przypadku dostęp do eutanazji lub wspomaganego samobójstwa – kiedy lekarz dostarcza pacjentowi śmiertelną dawkę leku, ale ten przyjmuje ją sam – obwarowany jest szeregiem obostrzeń i regulacji.nelsonart/PantherMedia Zarówno w hiszpańskim, jak i portugalskim przypadku dostęp do eutanazji lub wspomaganego samobójstwa – kiedy lekarz dostarcza pacjentowi śmiertelną dawkę leku, ale ten przyjmuje ją sam – obwarowany jest szeregiem obostrzeń i regulacji.

W Hiszpanii przegłosowana pod koniec grudnia ustawa czeka na niemal przesądzoną akceptację w senacie. W Portugalii przy ustawie z ostatnich dni stycznia brakuje już tylko podpisu prezydenta, który odesłał ją jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego. W obu krajach inicjatorzy zmian przekonują: to egzamin dojrzałości dla naszych demokracji. W obu przypadkach legalizację prawa do dobrej śmierci poprzedziła długa walka, naznaczona ludzkimi dramatami.

– Dzień dobry, dzwonię w sprawie Marii José.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Dajcie odejść"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001