Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Dajcie odejść

HISZPANIA/PORTUGALIA: Dojrzewanie do eutanazji

Opinia publiczna zmieniała się stopniowo. W Portugalii i Hiszpanii kampanie na rzecz prawa do eutanazji trwały od lat. Opinia publiczna zmieniała się stopniowo. W Portugalii i Hiszpanii kampanie na rzecz prawa do eutanazji trwały od lat. Horacio Villalobos/Corbis / Getty Images
Po legalizacji aborcji, małżeństw jednopłciowych oraz in vitro dla singielek mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii mogą teraz dostać prawo do eutanazji.
Zarówno w hiszpańskim, jak i portugalskim przypadku dostęp do eutanazji lub wspomaganego samobójstwa – kiedy lekarz dostarcza pacjentowi śmiertelną dawkę leku, ale ten przyjmuje ją sam – obwarowany jest szeregiem obostrzeń i regulacji.nelsonart/PantherMedia Zarówno w hiszpańskim, jak i portugalskim przypadku dostęp do eutanazji lub wspomaganego samobójstwa – kiedy lekarz dostarcza pacjentowi śmiertelną dawkę leku, ale ten przyjmuje ją sam – obwarowany jest szeregiem obostrzeń i regulacji.

W Hiszpanii przegłosowana pod koniec grudnia ustawa czeka na niemal przesądzoną akceptację w senacie. W Portugalii przy ustawie z ostatnich dni stycznia brakuje już tylko podpisu prezydenta, który odesłał ją jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego. W obu krajach inicjatorzy zmian przekonują: to egzamin dojrzałości dla naszych demokracji. W obu przypadkach legalizację prawa do dobrej śmierci poprzedziła długa walka, naznaczona ludzkimi dramatami.

– Dzień dobry, dzwonię w sprawie Marii José.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Dajcie odejść"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022