Świat

Duma i uprzedzenia

Rozmowa z prof. Bogdanem Góralczykiem o Chinach, Ameryce i nowym modelu rozwojowym

Zwolennik ChRL w Hongkongu. Zwolennik ChRL w Hongkongu. Miguel Candela/Sopa Images/Lightrocket / Getty Images
Pora o Chinach, ich starciu z Ameryką oraz zaangażowaniu w Europie i w Polsce myśleć nowymi kategoriami – podpowiada sinolog prof. Bogdan Góralczyk.
Prof. Bogdan GóralczykKrzysztof Żuczkowski/Forum Prof. Bogdan Góralczyk

JĘDRZEJ WINIECKI: – Biden czy Trump? Kogo wolą Chińczycy?
BOGDAN GÓRALCZYK: – Donald Trump był wyzwaniem dla chińskich elit. Uważają się za racjonalne i nie lubią nieprzewidywalnych partnerów. Dość późno uznały, że być może właśnie taki kapryśny Trump byłby dla nich najbardziej użyteczny, bo dalej polaryzowałby Amerykanów.

Co zmieni Joe Biden?
Biden, z programem jednoczenia rodaków, nie jest ulubieńcem Pekinu. Ameryka wraca do wartości w polityce, znów będzie się upominać o prawa Hongkongu, Tybetańczyków i Ujgurów, mocniej będzie bronić Tajwanu.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Duma i uprzedzenia"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021