Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nie żyje książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

Książę Filip i królowa Elżbieta Książę Filip i królowa Elżbieta MEGA / Forum
W ostatnich latach książę Filip cierpiał na różne dolegliwości, w tym związane z sercem. Zmarł dwa miesiące przed swoimi setnymi urodzinami.

„Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża – Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Mość odszedł spokojnie dziś rano w zamku Windsor” – podał w piątek Pałac Buckingham.

Książę Filip urodził się w 1921 r. w Grecji jako jedyny syn i ostatnie dziecko księcia Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I oraz księżnej Alicji Battenberg. Jego rodzina została wygnana, gdy był jeszcze dzieckiem. Kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Do Royal Navy wstąpił w 1939 r.

W sierpniu 1946 r. książę Filip został zaproszony do zamku Balmoral, gdzie oświadczył się księżniczce Elżbiecie, z którą korespondował od lipca 1939 r. Król Jerzy VI zezwolił na małżeństwo, ale pod warunkiem, że Filip zaniecha wszelkich starań do czasu ukończenia przez Elżbietę 21 lat. Ślub odbył się 20 listopada 1947 r. w opactwie westminsterskim i był transmitowany przez radio BBC do ponad 200 mln ludzi na całym świecie.

Przed ceremonią Filip formalnie zrzekł się greckich i duńskich tytułów i stał się naturalizowanym obywatelem brytyjskim, otrzymał także tytuł księcia Edynburga. Wiadomość o śmierci króla Jerzego VI zastała ich 6 lutego 1952 roku podczas podróży po krajach Wspólnoty Narodów – tego dnia Elżbieta została królową, Filip – księciem-małżonkiem.

Para miała czworo dzieci: Karola, następcę brytyjskiego tronu, Annę, Andrzeja i Edwarda oraz ośmioro wnuków i dziesięciu prawnuków.

W ostatnich latach książę Filip cierpiał na różne dolegliwości, w tym związane z sercem. W czerwcu 2016 r. nie wziął udziału w obchodach setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej. Najdłuższy w swoim życiu, bo 28-dniowy pobyt w szpitalu zakończył w marcu tego roku.

Z pełnienia obowiązków publicznych Filip wycofał się w 2017 r. i od tego czasu rzadko pokazywał się publicznie. Po raz ostatni był widziany w lipcu zeszłego roku przy okazji przekazania ceremonialnej roli szefa The Rifles, pułku piechoty brytyjskiej armii, w ręce księżnej Camilli.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną