„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wirus brazylijski

BRAZYLIA: Wirus Bolsonaro

„Po której stronie jesteś?” – mural w São Paulo. „Po której stronie jesteś?” – mural w São Paulo. Alexandre Schneider / Getty Images
Brazylia – do niedawna wzór przemian społecznych – staje się krainą chaosu i zagrożeniem dla skutecznej walki z globalną pandemią. Głównym winnym jest prezydent kraju.
Jair BolsonaroPalacio do Planalto/Wikipedia Jair Bolsonaro

Doniesienia z Brazylii są przerażające: już prawie 400 tys. zmarłych na covid. Według prognoz w tym tempie do połowy roku będzie ich grubo ponad pół miliona. Średnia dzienna liczba zgonów w ostatnich tygodniach to ponad 3 tys.

Ludzie umierają w domach, poczekalniach i na korytarzach szpitalnych. Tam, gdzie brakuje łóżek, pomocy chorym udziela się na krzesłach – tyle że niektórzy osłabieni wirusem nie mają siły nawet siedzieć. W wielu szpitalach są listy oczekujących na leczenie na oddziałach intensywnej terapii, mimo że jeśli ktoś kwalifikuje się do takiego leczenia, zazwyczaj czekać nie może.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirus brazylijski"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021