Świat

Nie taka zielona

NIEMCY: Annalena Baerbock: zielona kanclerz?

Po prawie 16 latach „ery Merkel” Niemcy nie chcą rewolucji, ale z radością poczuliby powiew świeżości. Na fot. Angela Merkel i Annalena Baerbock. Po prawie 16 latach „ery Merkel” Niemcy nie chcą rewolucji, ale z radością poczuliby powiew świeżości. Na fot. Angela Merkel i Annalena Baerbock. Helise Annegret/Reuters / Forum
40-letnia Annalena Baerbock już jesienią może zostać najmłodszym kanclerzem w historii Niemiec. Jej partia Zielonych właśnie przejęła prowadzenie w sondażach.
Annalena BaerbockSean Gallup/Getty Images Annalena Baerbock

Po obu stronach pobocza gęsto od billboardów. Reklamuje się każda większa partia – od lewicy po antyimigrancką Alternatywę. Jeden z przejeżdżających kierowców komentuje bez złudzeń: „Kampania wyborcza w Niemczech – wszyscy tygodniami przepalają mnóstwo kasy, a na końcu zawsze wygrywa Merkel!”.

Ta karykatura, którą w 2017 r. opublikował na łamach „Der Tagesspiegel” rysownik Klaus Stuttmann, dobrze oddaje istotę niemieckiej polityki ostatnich kilkunastu lat.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie taka zielona"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001