Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nie taka zielona

NIEMCY: Annalena Baerbock: zielona kanclerz?

Po prawie 16 latach „ery Merkel” Niemcy nie chcą rewolucji, ale z radością poczuliby powiew świeżości. Na fot. Angela Merkel i Annalena Baerbock. Po prawie 16 latach „ery Merkel” Niemcy nie chcą rewolucji, ale z radością poczuliby powiew świeżości. Na fot. Angela Merkel i Annalena Baerbock. Helise Annegret/Reuters / Forum
40-letnia Annalena Baerbock już jesienią może zostać najmłodszym kanclerzem w historii Niemiec. Jej partia Zielonych właśnie przejęła prowadzenie w sondażach.
Annalena BaerbockSean Gallup/Getty Images Annalena Baerbock

Po obu stronach pobocza gęsto od billboardów. Reklamuje się każda większa partia – od lewicy po antyimigrancką Alternatywę. Jeden z przejeżdżających kierowców komentuje bez złudzeń: „Kampania wyborcza w Niemczech – wszyscy tygodniami przepalają mnóstwo kasy, a na końcu zawsze wygrywa Merkel!”.

Ta karykatura, którą w 2017 r. opublikował na łamach „Der Tagesspiegel” rysownik Klaus Stuttmann, dobrze oddaje istotę niemieckiej polityki ostatnich kilkunastu lat. Cztery razy z rzędu Angela Merkel prowadziła chadeków do zwycięstwa w wyborach, a jej kolejni kontrkandydaci okazywali się bezradni.

Ten rok będzie jednak inny. 66-letnia Merkel nie ubiega się o reelekcję, a jej chadecy mają poważny problem. Na faworytów wrześniowych wyborów niespodziewanie wyrastają Zieloni i ich młoda liderka Annalena Baerbock. Na niemieckiej scenie politycznej, nie bez powodu uchodzącej za dość zabetonowaną, taki scenariusz jeszcze niedawno mógł zostać uznany za science fiction.

Dziś w Bundestagu Zieloni tworzą najmniejszą z sześciu frakcji parlamentarnych. Ale w sondażach wyraźnie złapali wiatr w żagle. Ośrodek Forsa w notowaniu z 20 kwietnia daje im 28 proc. głosów i pierwsze miejsce. Poparcie dla chadeków (CDU/CSU) – dotychczasowych liderów – stopniało do zaledwie 21 proc. Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), obecny koalicjant Merkel, praktycznie nie liczy się w tym wyścigu (13 proc.).

Słupki poparcia dla Zielonych wyraźnie skoczyły po tym, jak w ubiegły poniedziałek ogłosili, że to Baerbock jest ich kandydatką na kanclerza. Gdyby Niemcy mogli wybierać kanclerza bezpośrednio (w rzeczywistości decyduje układ sił w Bundestagu), Baerbock wygrałaby dziś bezkonkurencyjnie (32 proc.). Kandydaci chadeków – Armin Laschet – i socjaldemokratów – Olaf Scholz – pozostaliby daleko w tyle (po 15 proc.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie taka zielona"
Reklama