Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Krócej, czyli lepiej

HISZPANIA: Czterodniowy tydzień pracy

Słynna hiszpańska sjesta bywa rzekomym dowodem na to, że na południu Europy pracuje się mało, a ludzie wolą raczej „cieszyć się życiem”. Słynna hiszpańska sjesta bywa rzekomym dowodem na to, że na południu Europy pracuje się mało, a ludzie wolą raczej „cieszyć się życiem”. PantherMedia
Pogrążona w kryzysie Hiszpania przetestuje czterodniowy tydzień pracy. Krytycy mówią, że to najgorszy moment. Pomysłodawcy – że trudno sobie wyobrazić lepszy.
„Siesta” – obraz Equipo Cronica, grupy hiszpańskich artystów tworzących w latach 1963–81.Album/Oronoz/EAST NEWS „Siesta” – obraz Equipo Cronica, grupy hiszpańskich artystów tworzących w latach 1963–81.

Pomysł, żeby skrócić tydzień pracy, nie jest nowy. W wielu krajach – na czele z Wielką Brytanią, Nową Zelandią i Skandynawią – od lat trwa nie tylko debata o tej idei, ale i próby wcielania jej w życie. Do tej pory skrócony czas pracy testowały jednak pojedyncze przedsiębiorstwa albo miasta. Hiszpania będzie pierwszym państwem, w którym eksperyment wychodzi od rządu.

Pilotażowy, trzyletni projekt ma kosztować 50 mln euro, w większości pochodzących z unijnego Funduszu Odbudowy.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Krócej, czyli lepiej"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021