Świat

Ciuchy we krwi

„Made in China”. Tanie ubrania naznaczone wyzyskiem i przemocą

Bawełna to najczęściej używane włókno na planecie. Zajmuje 2,3 proc. całej ziemi uprawnej, a olbrzymia większość tej produkcji jest dziś moralnie splamiona. Bawełna to najczęściej używane włókno na planecie. Zajmuje 2,3 proc. całej ziemi uprawnej, a olbrzymia większość tej produkcji jest dziś moralnie splamiona. Getty Images
Etykieta „Made in China” na ubraniach to symbol taniej i masowej produkcji. Ale powinna się też kojarzyć z obozami pracy przymusowej i łamaniem praw człowieka.
Robotnik na plantacji bawełny w Sinciangu, w regionie ujgurskim – bawełnianej fabryce Chin.Guang Niu/Getty Images Robotnik na plantacji bawełny w Sinciangu, w regionie ujgurskim – bawełnianej fabryce Chin.

Międzynarodowa grupa dziennikarzy połączyła niedawno wyniki swoich śledztw, analizę oficjalnych chińskich dokumentów, zdjęć satelitarnych oraz relacje byłych więźniów. I trudno mieć już wątpliwości: w położonej na północnym zachodzie Chin prowincji Sinciang, zamieszkanej przez ponad 11 mln Ujgurów – turkijską mniejszość etniczną, wyznającą głównie islam – od 2016 r. masowo i szybko budowane są obozy pracy przymusowej, w których więzionych jest już ponad milion osób. Co roku trafia tam kilkaset tysięcy nowych więźniów, w tym wiele kobiet.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciuchy we krwi"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021