Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Obrotowy

USA: Joe Manchin – kim jest najpotężniejszy amerykański senator

Joe Manchin Joe Manchin Patrick Smith / Getty Images
Joe Manchin jest dziś najpotężniejszym amerykańskim senatorem. Również dlatego, że jako jeden z ostatnich polityków na Kapitolu ma własne zdanie.
Joe Manchin, zanim został senatorem Wirginii Zachodniej, był gubernatorem tego stanu w latach 2005-2010.POOL/Reuters/Forum Joe Manchin, zanim został senatorem Wirginii Zachodniej, był gubernatorem tego stanu w latach 2005-2010.

Najpotężniejszym politykiem w amerykańskim Kongresie nie jest dziś przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ani lider demokratycznej większości w Senacie Charles Schumer. Centrum prawdziwej władzy w Waszyngtonie to nie Kapitol, ani nawet Biały Dom, tylko zacumowany przy nabrzeżu Potomaku jacht lub raczej barka mieszkalna „Almost Haeven” (Prawie Niebo).

W tygodniu mieszka tam demokratyczny senator Joe Manchin, by po zakończeniu posiedzeń legislatury wrócić na weekend do rodzinnej West Virginii. Na przyjęciach wydawanych tam przez senatora dla kolegów ustawodawców z obu partii decydują się losy ustaw zgłaszanych w Kongresie przez Demokratów i Joe Bidena, a więc i powodzenie jego prezydentury.

Dzieje się tak, ponieważ Partia Demokratyczna dominuje w Senacie tylko dzięki wiceprezydent Kamali Harris, która przy rozkładzie mandatów 50 do 50 rozstrzyga głosowania na jej korzyść – pod warunkiem że wszyscy senatorowie głosują zgodnie z linią partii. W ostro spolaryzowanym Kongresie tak się zwykle zachowują legislatorzy obu stronnictw, także Republikanie.

Manchin jednak należy do wymierającego gatunku polityków, którzy nie kierują się partyjną dyscypliną i w wielu sprawach zajmują pozycję w centrum. Kilkakrotnie zdążył już narobić kłopotów swojej partii i Bidenowi – zablokował jego kandydatkę na szefową Biura Budżetowego Białego Domu, nie dopuścił do uchwalenia podwyżki płacy minimalnej do 15 dol. za godzinę i wymusił obniżenie zasiłków dla bezrobotnych.

Wcześniej głosował jednak przeciw odwołaniu reformy ubezpieczeń zdrowotnych Baracka Obamy (Obamacare) i solidarnie z pozostałymi Demokratami dwukrotnie poparł impeachment Donalda Trumpa.

Stan bidoków

Z Waszyngtonu do West Virginii jest 520 km, niedużo jak na Amerykę.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Obrotowy"
Reklama