Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Ucieczka z Zachodu

Powrót w objęcia Rosji

Karnawał w Duesseldorfie. Karnawał w Duesseldorfie. Patrik Stollarz/AFP / EAST NEWS
PiS zbliża Polskę do Rosji: jako cichego sprzymierzeńca i modelu państwa. Tym samym odrzuca sojusz z Ameryką Bidena.
Budapesztańskie spotkanie Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbánem, premierem Węgier i szefem Fideszu, oraz Matteo Salvinim, liderem włoskiej Ligi.Bernadett Szabo / Reuters/Forum Budapesztańskie spotkanie Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbánem, premierem Węgier i szefem Fideszu, oraz Matteo Salvinim, liderem włoskiej Ligi.

W samym środku pandemii premier Mateusz Morawiecki wyjechał z kraju na spotkanie z liderami dwóch partii: Viktorem Orbánem, premierem Węgier i szefem Fideszu, oraz Matteo Salvinim, liderem włoskiej Ligi.

Formalny temat spotkania był średniej rangi – chodziło o powołanie nowej europejskiej partii o profilu konserwatywnym (a faktycznie populistycznym). W istocie za wylotem Morawieckiego do Budapesztu krył się najpoważniejszy, strategiczny dylemat Polski: czy zostajemy w obszarze ścisłego Zachodu, nawet jeśli czasami ten nas frustruje, czy Polska rozpoczyna wzorem Węgier marsz na Wschód – do szarej strefy bezpieczeństwa „pomiędzy Wschodem i Zachodem”.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Ucieczka z Zachodu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014