Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Najgłośniejszy Francuz

Eric Zemmour. Wieszcz skrajnej prawicy we Francji

Eric Zemmour Eric Zemmour EAST NEWS
Skandalizujący publicysta Eric Zemmour stał się wieszczem francuskiej skrajnej prawicy, z której właśnie próbuje się wypisać Marine Le Pen.
Francuskie media mają więc nowego bohatera. Inteligentny, antyimigrancki, chamski, antymuzułmański, mizogin, populistyczny, przebiegły, nacjonalistyczny, „patriotyczny” – i skazany trzykrotnie za mowę nienawiści.Corbis/Getty Images Francuskie media mają więc nowego bohatera. Inteligentny, antyimigrancki, chamski, antymuzułmański, mizogin, populistyczny, przebiegły, nacjonalistyczny, „patriotyczny” – i skazany trzykrotnie za mowę nienawiści.

Tygodnik „L’Express” zapytał niedawno na okładce: „Zemmour na prezydenta?”. Dziennikarzom udało się ustalić, że Eric Zemmour interesował się metodami zbierania podpisów poparcia. W nieoficjalnych sondażach chce głosować na niego nawet 11–12 proc. Francuzów, którzy już w przyszłym roku pójdą do wyborów prezydenckich.

Francuskie media mają więc nowego bohatera. Inteligentny, antyimigrancki, chamski, antymuzułmański, mizogin, populistyczny, przebiegły, nacjonalistyczny, „patriotyczny” – i skazany trzykrotnie za mowę nienawiści. Zemmour to już nieodzowna figura francuskiego pejzażu audiowizualnego. Od kilkunastu lat słychać go w różnych stacjach radiowych, co tydzień lub częściej ma jakiś felieton w prasie, jego tweety śledzi 100 tys. osób.

Kilka lat temu francuski miliarder Vincent Bolloré, dowodzący m.in. telewizją Canal+, zaoferował Zemmourowi trybunę w codziennym wieczornym programie „Face à l’info” w stacji CNews. Często porównuje się Bolloré do australijsko-amerykańskiego magnata Murdocha, a stację CNews – do telewizji Fox, która się stała trampoliną dla prezydentury Donalda Trumpa.

To oczywiście przesada: Zemmour nie ma formatu Trumpa, a CNews daleko do Foxa. Jednak ta francuska stacja w ciągu ostatnich lat zdołała – uwaga – 10-krotnie zwiększyć swą oglądalność. Teraz wieczorami – głównie dzięki Zemmourowi – gromadzi często rekordowe 900 tys. widzów. Ilu z nich zagłosuje na niego w wyborach prezydenckich (jeśli wystartuje)?

Pierwsza płeć

Eric Zemmour to 62-letni publicysta i autor książek. Pochodzi z rodziny żydowskich Berberów, którzy w latach 50. wyemigrowali z Algierii, wówczas francuskiej. Sam urodził się już w podparyskim Drancy.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Najgłośniejszy Francuz"
Reklama