Świat

Joe Odnowiciel

Prof. Grzegorz Ekiert o eksperymencie ekonomicznym Bidena

„Do Bidena przywarła nadana mu przez Trumpa łatka „śpiący Joe”. To wiele osób zmyliło.” „Do Bidena przywarła nadana mu przez Trumpa łatka „śpiący Joe”. To wiele osób zmyliło.” White House/Zuma Press / Forum
Grzegorz Ekiert, profesor Uniwersytetu Harvarda, o wielkim eksperymencie Bidena w Ameryce i jego globalnych skutkach.
„Mało kto chce mieszkać w kraju, gdzie ortodoksyjna religia dyktuje, jak komu wolno żyć, a karabin maszynowy można kupić łatwiej niż pigułkę antykoncepcyjną.”Marcin Bondarowicz „Mało kto chce mieszkać w kraju, gdzie ortodoksyjna religia dyktuje, jak komu wolno żyć, a karabin maszynowy można kupić łatwiej niż pigułkę antykoncepcyjną.”

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy Joe Biden uratuje świat?
GRZEGORZ EKIERT: – Przed czym?

Przed autorytarnym populizmem, przed osią Pekin–Moskwa i zmierzchem Zachodu, przed kryzysem zadłużeniowym, przed dyktatem wielkich korporacji, przed katastrofą klimatyczną… Tyle na początek.
Bismarck podobno kiedyś powiedział, że Bóg jest łaskawy dla głupców, pijaków i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

To było przed prohibicją.
Ale myśl jest trafna i dotąd się sprawdzała. Możliwe, że Ameryce jeszcze raz uda się stanąć na nogi. Chociaż potencjalna porażka jest blisko. Zwycięstwo Bidena nie było zdecydowane. Demokraci mają mikroskopijną większość w obu izbach. Los może się odwrócić w wyborach do Kongresu za półtora roku albo za trzy i pół roku w wyborach prezydenckich. Trump się szykuje na drugą prezydenturę.

I już mnie pan zmartwił.
Demokracja amerykańska od początku żyje w cieniu swojej przepowiadanej śmierci, trwa mimo permanentnych kryzysów i do nich przywykła. Ale od czasu do czasu zdarzają się głębsze wstrząsy, niszczące podstawy funkcjonowania samej demokracji, i to się teraz dzieje.

W ekonomii są tzw. cykle Kondratiewa, które przewidują fundamentalne zmiany z grubsza co pół wieku.
Wielkie wstrząsy ekonomiczne często splatają się z głębokim kryzysem politycznym. Ameryka nie raz przeżywała takie kryzysy. Amerykańska demokracja przed wojną secesyjną była populistycznym horrorem. Partia Prawdziwych Amerykanów, znana jako Know Nothing (nic nie wiem), bo powstała z tajnego stowarzyszenia, którego członkowie przysięgali nigdy nikomu nic o nim nie powiedzieć, miała 8 gubernatorów, 100 członków Kongresu i setki lokalnych notabli.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Polityka; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Joe Odnowiciel"
Reklama