Świat

Mamut jeszcze poczeka

IRAN: Jak Rada Strażników układa wyborczą listę

Mahmud Ahmadineżad, prezydent Iranu w latach 2005–13, nie został dopuszczony do wyborów. Mahmud Ahmadineżad, prezydent Iranu w latach 2005–13, nie został dopuszczony do wyborów. Fatemah Bahrami/Anadolu Agency / Getty Images
Zbliżające się wybory prezydenckie w Iranie może wygrać polityk, który nawet w nich nie wystartuje.
Faworytem nadchodzących wyborów będzie Ebrahim Raisi.EPA/PAP Faworytem nadchodzących wyborów będzie Ebrahim Raisi.

„Mięso, kurczaki i jajka” – pod takim hasłem swoją kampanię prowadził jedyny irański polityk, który w ogóle prowadził jakąkolwiek kampanię w zachodnim rozumieniu tego słowa. A mowa o trzech towarach, które w ostatnich latach dla wielu Irańczyków stały się czymś luksusowym. Może i stać ich, żeby za nie zapłacić, ale nie mają czasu stać po nie w kolejkach.

Ów „człowiek ludu” wie, o czym mówi. Do perfekcji doprowadził sztukę wiecowania, kontakt z wyborcami. Podczas jednego ze spotkań grzmiał: „Kłamstwa, systemowa korupcja i religijna arystokracja… wszystko to zniszczyło nadzieje ludu na reformy w ramach obecnego systemu”.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Mamut jeszcze poczeka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020