Świat

Mamut jeszcze poczeka

IRAN: Jak Rada Strażników układa wyborczą listę

Mahmud Ahmadineżad, prezydent Iranu w latach 2005–13, nie został dopuszczony do wyborów. Mahmud Ahmadineżad, prezydent Iranu w latach 2005–13, nie został dopuszczony do wyborów. Fatemah Bahrami/Anadolu Agency / Getty Images
Zbliżające się wybory prezydenckie w Iranie może wygrać polityk, który nawet w nich nie wystartuje.
Faworytem nadchodzących wyborów będzie Ebrahim Raisi.EPA/PAP Faworytem nadchodzących wyborów będzie Ebrahim Raisi.

„Mięso, kurczaki i jajka” – pod takim hasłem swoją kampanię prowadził jedyny irański polityk, który w ogóle prowadził jakąkolwiek kampanię w zachodnim rozumieniu tego słowa. A mowa o trzech towarach, które w ostatnich latach dla wielu Irańczyków stały się czymś luksusowym. Może i stać ich, żeby za nie zapłacić, ale nie mają czasu stać po nie w kolejkach.

Ów „człowiek ludu” wie, o czym mówi. Do perfekcji doprowadził sztukę wiecowania, kontakt z wyborcami. Podczas jednego ze spotkań grzmiał: „Kłamstwa, systemowa korupcja i religijna arystokracja… wszystko to zniszczyło nadzieje ludu na reformy w ramach obecnego systemu”.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Mamut jeszcze poczeka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021