Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Wiek zwycięstwa

CHINY: KPCh – najpotężniejsza globalna partia

Pomnik upamiętniający 100-lecie partii, niedaleko Yan’an, wieloletniego matecznika komunistów. Pomnik upamiętniający 100-lecie partii, niedaleko Yan’an, wieloletniego matecznika komunistów. Tingshu Wang/Reuters / Forum
Komunistyczna Partia Chin obchodzi właśnie setne urodziny. Czy jej liderzy odkryli jedyny skuteczny sposób na zarządzanie Państwem Środka?
Partia to scentralizowany układ o charakterze mafijnym – wchodząc do niej, dołącza się do konkretnej grupy i funkcjonuje w określonej sieci kontaktów. Każdy jest komuś podległy.Tingshu Wang/Reuters/Forum Partia to scentralizowany układ o charakterze mafijnym – wchodząc do niej, dołącza się do konkretnej grupy i funkcjonuje w określonej sieci kontaktów. Każdy jest komuś podległy.

Swój jubileusz partia obchodzi 1 lipca – na pamiątkę tajnych spotkań z czerwca 1921 r. i pierwszego zjazdu w Szanghaju. Tamto spotkanie było kameralne i zaczęło się wprawdzie 23 lipca, ale w latach 30. ustalono, że lepiej przenieść obchody na początek miesiąca – łatwiej zapamiętać – i tak już zostało w komunistycznym kalendarzu.

Partia długo miała pod górkę, powstała z podszeptu towarzyszy radzieckich i z ich instrukcji, w Chinach biednych, feudalnych, podzielonych i upokorzonych przez obce mocarstwa.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiek zwycięstwa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >