Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wiek zwycięstwa

CHINY: KPCh – najpotężniejsza globalna partia

Pomnik upamiętniający 100-lecie partii, niedaleko Yan’an, wieloletniego matecznika komunistów. Pomnik upamiętniający 100-lecie partii, niedaleko Yan’an, wieloletniego matecznika komunistów. Tingshu Wang/Reuters / Forum
Komunistyczna Partia Chin obchodzi właśnie setne urodziny. Czy jej liderzy odkryli jedyny skuteczny sposób na zarządzanie Państwem Środka?
Partia to scentralizowany układ o charakterze mafijnym – wchodząc do niej, dołącza się do konkretnej grupy i funkcjonuje w określonej sieci kontaktów. Każdy jest komuś podległy.Tingshu Wang/Reuters/Forum Partia to scentralizowany układ o charakterze mafijnym – wchodząc do niej, dołącza się do konkretnej grupy i funkcjonuje w określonej sieci kontaktów. Każdy jest komuś podległy.

Swój jubileusz partia obchodzi 1 lipca – na pamiątkę tajnych spotkań z czerwca 1921 r. i pierwszego zjazdu w Szanghaju. Tamto spotkanie było kameralne i zaczęło się wprawdzie 23 lipca, ale w latach 30. ustalono, że lepiej przenieść obchody na początek miesiąca – łatwiej zapamiętać – i tak już zostało w komunistycznym kalendarzu.

Partia długo miała pod górkę, powstała z podszeptu towarzyszy radzieckich i z ich instrukcji, w Chinach biednych, feudalnych, podzielonych i upokorzonych przez obce mocarstwa. Przez kilka dziesięcioleci pozostawała na marginesie, przeciwnicy byli bliscy jej unicestwienia. Ale w 1949 r. złapała wiatr historii: wygrała wojnę domową i zdobytej wtedy władzy nie oddała do dziś.

Jej setne urodziny uświetniają wszechobecne plakaty, okolicznościowe filmy patriotyczne, rapowany – niestety chłodno przyjęty przez zagraniczną krytykę – musical zatytułowany „100 procent”. Obywatele tłumnie odwiedzają miejscowości ważne dla historii partii i przebiegu rewolucji, do najpopularniejszych zajrzą w tym roku dziesiątki milionów osób. Są czyny społeczne, będą parady wojskowe, fajerwerki.

Ideologia spoiwem

Komunistyczna Partia Chin, KPCh, jest dziś najpotężniejszą organizacją partyjną na świecie. Choć wcale nie najliczniejszą – ma ledwie 92 mln członków, połowę tego, co Indyjska Partia Ludowa.

Dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich od lat przygląda się KPCh: – Przypomina PZPR za późnego Bieruta. Jest scentralizowaną partią leninowską, ale w przeciwieństwie do PZPR kieruje się ideologią typowego ruchu narodowowyzwoleńczego z Trzeciego Świata. Zdaniem Bogusza KPCh jest mocno nacjonalistyczne, natomiast marksizm-leninizm służy jej jako narzędzie zarządzania oraz jako program modernizacji kraju.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiek zwycięstwa"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama