Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Białoruś to już Rosja

Jak Putin przejął Białoruś

Łukaszenka jako marionetka Putina – tak białoruscy mieszkańcy Dublina manifestowali swoje poglądy w Międzynarodowym Dniu Pomocy Ofiarom Tortur. Łukaszenka jako marionetka Putina – tak białoruscy mieszkańcy Dublina manifestowali swoje poglądy w Międzynarodowym Dniu Pomocy Ofiarom Tortur. Artur Widak/NurPhoto / Getty Images
Na naszych oczach powstała nowa Białoruś – naród wyszedł na ulicę, walcząc o swoje prawa. W tym samym czasie państwo białoruskie jako niezależny byt w zasadzie przestało istnieć, bo podporządkował je sobie Kreml. Co to oznacza dla Polski?
Opozycjonistka Jana Shostak podczas protestu „Krzyk dla Białorusi” w Krakowie, 4 czerwca.Rex Features/EAST NEWS Opozycjonistka Jana Shostak podczas protestu „Krzyk dla Białorusi” w Krakowie, 4 czerwca.

Ubiegłoroczne białoruskie protesty należą do najważniejszych wydarzeń w całej historii naszych sąsiadów. Zaszedł tam proces podobny do tych, które znamy z historii innych części regionu. Ukształtował się nowy naród białoruski – nie naród intelektualistów, wąskiej elity, ale naród obywateli. Pojawiło się poczucie własnej tożsamości i odrębności od Rosji.

Idąc na protesty, Białorusini wyciągali z szaf stare białoruskie flagi lub szyli nowe. Na ulicach pojawiała się Pogoń – symbol suwerennej białoruskiej państwowości.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Białoruś to już Rosja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022